17 Maart tot generaal benoemd, omdat hij 't best als de Fransche kolonel bekend staat—om met zijne afdeeling, het vreemdelingen legioen, slechts een 70 man sterk, de communicatie tusschen Kimberley en Warrenton te verbreken. Hij rukte daartoe van de Vaal naar Boshof, om zich van daar te begeven naar de Westwaarts gelegen spoorbaan, welke hij door middel van mee gevoerde dynamietpatronen op meerdere punten wilde vernielen. Het toeval wilde, dat een Engelschgezinde Boer het troepje ontdekte, van zijne bevinding gaf hij Methuen kennis en zoo trok een overwegend sterke Britsche colonne uit Kimberley om de afdeeling te overvallen. Die colonne was samengesteld uit twee compagnieën Buckingham-, een compagnie Berkshire-, een idem Oxfordshire- en een idem Yorkshire Yeomanry. Verder een compagnie Sherwood Rangers en de Kimberley bereden vrijwilligers. De bereden infanterie stond onder de bevelen van majoor Feakman, de Yeomanry onder Lord Chesham. Ook be schikten de Engelschen over eenige rijdende batterijen. De Villebois zag zich, reeds op verren afstand, bedreigd. De open vlakte waarop hij zich bevond, maakte het hem onmogelijk zich door een snellen aftocht aan het gevaar, van omsingeld te worden, te onttrekken. Met zijn 32 Hollanders, 29 Franschen, 9 Vrijstaters en eenige vreemdelingen besloot hij stand te hou den op een kopje in de nabijheid. Drie Britsche compagnieën naderden uit verschillende richtingen 't kopje en gingen, na de verdedigers te vergeefs tot de overgave gesommeerd te hebben, tot den aanval over. De kolonel behoorde tot de weinigen, die door 't vijandelijk lood doodelijk getroffen werden; hij viel en daarmede was 't lot der dappere schare beslist. De overlevenden gaven zich, nadat de strijd vier uren geduurd had, over, onbe wust, dat dienzelfden dag, den 4eD April, hun lot gewroken zoude worden. We doelen hier op 't wapenfeit bij Reddersburg, doch alvorens dit te vermelden, zij een woord gewijd aan den braven kolonel, die, slechts gedreven door innige sympathie voor het worstelend volk, zijn arm en hoofd ter beschikking had gesteld van den zwakkere. De Villebois, gedecoreerd met 't Legioen van Eer, verworven D], I, 1901. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 31