BOEKBESCHOUWINGEN. Indische militaire belangen. V Helaas nog" maals fusie. Overgedrukt uit de Indische Gids. December aflevering 1900. „Helaas nogmaals fusie" is de titel van een opstel, waarin nog maals de aandacht van de Indische Gidslezers vraagt voor eene recht vaardiging tegenover een artikel van „de(n) Schrijver der Brochure" voor komende in „De(n) militaire(n) Spectator van Augustus, j.l. De bespreking van het opstel kan kort zijn; daar het artikel in quaes- tie in hoofdzaak een aanval van persoonlijken aard tegen inhoudt, en zooals deze meent geen nieuw licht over de steeds nog niet opgeloste quaestie ontsteekt, is zijn verweerschrift dan ook in vele opzichten van persoonlijken aard en daarmede zullen wij ons evenmin als vroeger inlaten. Het is ten zeerste te betreuren, dat de pennestrijd over het fusie-vraag stuk langzamerhand een karakter heeft aangenomen, dat zeker niet be vorderlijk is voor de juiste beoordeeling der zaak zelve en aanleiding zou kunnen zijn tot een minder gewenschte verhouding tussehen de be trokkenen. In dit opzicht is het jammer, dat het artikel van Si-Anoe over „Fusie-animositeit" (I. M. T. 1901 No. 1 en 2) niet eerder het licht zag. Misschien waren dan uitdrukkingen als: zinsverbijsteringonbe schaamde oneerlijkheidsarcastisch Mephislophisch" e. d. g., die men thans in de schrifturen aantreft, in de pen gebleven. Tot 's opstel terugkeerende, zoo vinden we daarin enkele fusie argumenten, door den Schrijver der Brochure behandeld, wederom bestreden in de eerste plaats komen tactische beschouwingen aan de beurt, waarin wij ons niet verder zullen verdiepen. Dan volgt eene quaestie, die om der lieve vrede wille o.i. bij het fusie- vraagstuk nimmer ter sprake had mogen komen, althans niet in den vorm waarin ze werd besproken, namelijk deze, hoe Nederlandsehe officie ren in het Indische Leger hebben gediend en welke gevolgtrekkingen daar uit zijn te maken. We verwijzen hieromtrent kortheidshalve naar Si- Anoe 's „Fusie-animositeit". Een heftig woord spreekt nader naar aanleiding van wat de S. d. B- hem voor de voeten wierp over zijne beoordeeling van een brief van

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 320