18 op 't slagveld van Blois in 1870, was een kundig officier. Behalve aan den oorlog '70'71 had hij deel genomen aan den strijd in Cochin-China in '68, en aan dien in Algiers van 1888 1892 als chef van den staf van het 19e legercorps. Zwaar getroffen door den dood zijner echtgenoote haakte hij naar afleiding, die hij in den vredesdienst in 't Vaderland niet mocht vinden. Hierin moet de reden gezocht worden van 't afbreken eener carrière, welke zeker nog niet haar eindpaal had bereikt. Hij nam zijn ontslag, wijdde zich aan vakliteratuur en toen eenige jaren later de oorlog in Zuid-Afrika uitbarstte, stelde hij zich ter beschikking van de Boeren. Hij maakte met Joubert den veldtocht in Natal mede. Ten onrechte is wel eens beweerd, dat hij 't plan van die-campagne heeft ontworpenten onrechte, want toen de Villebois zich bij de Boeren aansloot, was reeds aan dat plan een begin van uitvoering gegeven. Wel heeft hij de Boerengeneraals met raad en daad bijgestaan, vooral bij het aanleggen van veldwerken bij 't in staat van verdediging brengen hunner stellingen om Ladysmith en aan de Tugela. Dat die raadgevingen uitmuntend waren, hebben de Britten tot hun nadeel moeten ondervinden. Uit brieven van de Villebois is voldoende gebleken, dat ook hij dikwijls te vergeefs te kampen heeft gehad met de koppigheid der Boerengeneraals, hetgeen niet beletten kon, dat de wederzijdsche genegenheid toenam met den tijd onder de Boeren doorgebracht. Hiervan getuigt ook wel zijne benoeming tot generaal. De Villebois werd door de Engelschen eene plechtige militaire begrafenis bereid in den Afrikaanschen bodem, waarin hij, dit was zijn uitdrukkelijke wensch, verlangde te rusten als 't noodlot hem mocht overval len. Met de Villebois verdween een der nobelste figuren van het oorlogstooneel. Keeren we thans terug tot de handelingeu der federalen ten Oosten van Bloemfontein. Daags na de overvalling van het convooi bij Sannah's post werd in het hoofdkwartier der Boeren bericht ontvangen, dat een Britsche colonne, samengesteld uit 3 compagnieën Royal Irish Rifles en 2 compagnieën bereden infanterie Bloemfontein verlaten had en naar het Zuid-Oosten

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 32