19 was getrokken om wapens in te nemen en proclamaties te verspreiden, 's Namiddags rukte die ongeveer 600 man sterke colonne de Wetsdorp binnen, dwong de overheid tot het over geven van de sleutels der openbare gebouwen en trok in de richting van Reddersburg af, toen eene af deeling federalen, uit 't Noord-Oosten komende, werd gesignaleerd. Deze colonne, on geveer 1500 man met een zestal vuurmonden, stond onder de Wet (Christiaan) en had juist Broadwood's convooi nabij Tha- banchu in veiligheid gebracht. De Wet vervolgde de naar het Westen terugtrekkende troepen en nam daar tegenover stelling, toen zij, onbewust van de op zoo geringen afstand aanwezige Boeren, iets ten Oosten van Reddersburg een kamp hadden betrokken. De Wet deta cheerde toen in den ochtend van den 3en de helft zijner macht naar een punt tusschen Reddersburg en Bethanië, dus op de terugtochtslijn der Engelschen gelegen en vertoonde zich daar na met de rest zijner macht aan den vijand. De Engelschen vielen de Wet in diens heuvelstelling aan, doch werden onmid dellijk daarop zelf door de naar 't Westen gedetacheerde af- deeling der Boeren aangegrepen. Weinige uren na den aan vang van den strijd waren de Engelschen omsingeld. Zij bleven zich verdedigen tot de duisternis inviel, 's Ochtends daarop was de toestand nog dezelfde; toen liet de Wet, die gedurende den nacht zijn geschut op daartoe gunstig gelegen heuveltjes had geplaatst, dit een woordje meespreken met gevolg, dat de bevel voerende officier, 't nuttelooze van verderen tegenstand inziende, om tien uur de witte vlag zwaaide en zich aan de Wet overgaf. Het verlies der Engelschen in deze affaire geleden, bedroeg 12 officieren en 459 minderen gevangen, 2 officieren en 8 minderen gesneuveld, 2 officieren en 38 minderen gewond, die dus nog bij de gevangenen behooren te worden gevoegd. Bovendien vie len eenige wagens met vivres en munitie de Wet in handen, zoodat de bewering van Engelsche zijde als zoude gebrek aan munitie tot de overgave hebben gedwongen ten eenenmale onge grond mag worden genoemd. Gatacre, wiens hoofdkwartier te Springfontein lag, en blijkbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 33