MIUTAIKE-OPVOEDRUNDE (1). Motto. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in de laatste jaren tel kens, wanneer over de opleiding van den soldaat gesproken of geschreven wordt, een groot gewicht wordt gehecht aan zijne zedelijke vorming. Wij noemen dit verschijnsel verblijdend, om dat wij er van overtuigd zijn, dat tegenwoordig en in de toekomst een leger geene innerlijke kracht kan bezitten indien niet bij elk soldaat het zedelijk bewustzijn naar behooren ontwikkeld is. Immers, de moorddadige vuurwapens van den laatsten tijd ei- schen door de groote verwoestingen, die zij in onze gelederen aanrichten, geen voor het oogenblik opflikkerenden moed alleen, Hare Majesteit de Koningin begeert, dat bij alle korpsen een trapsgewijze onderge schiktheid worde onderhouden, welke, zonder iets van hare kracht te verliezen, zacht en vaderlijk zij, en op rechtvaardigheid en stand vastigheid gegrond, alle onderdrukking uit sluit, terwijl zij de ondergeschikten tot het waarnemen hunner plichten aanhoudt. De Koningin wil, dat de soldaten met zachtheid en menschlievendheid worden be handeld dat hun nimmer onrecht worde aan gedaan; dat zij in hunne meerderen in alle opzichten welwillende voorgangers vinden dat de straffen, welke sommigen hunner moch ten verdienen, overeenkomstig de wet worden toegepast en dat de officieren hen leiden, besturen en beschermen met die zorg en be langstelling, welke zij verschuldigd zijn aan mannen, van wier dapperheid en gehoorzaam heid zij een gedeelte van hunnen roem te ver wachten hebben (art. 1 v/h. Reglement v/d. Inw. dienst). 1) Dit opstel heeft betrekking op de opvoeding van den Europeeschen soldaat. Veel ervan zal echter ook van toepassing zijn op den inlander. Dl. I, 1901. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 343