339 slechte plichtsbetrachting als iets verachtelijks aangemerkt; wel nu, dat we zorgen ons er niet aan schuldig te maken Menschenkennis. Hij, die menschen wil leiden, moet deze kennen, d. w. z. hij moet kunnen doordringen tot de oorzaken van het menschelijk doen en laten. "Wanneer twee handelingen op zich zelf volko men aan elkaar gelijk zijn, kunnen ze, neen, zullen ze altijd, verschillen in oorzaak, in beweegreden, in doel. Wanneer een fuselier een order niet opvolgt kan deze handeling ook het niet-doen is eene handeling voortspruiten uit onwetendheid, uit luiheid, uit opzet, enz. En wanneer twee, drie of meer fuse liers diezelfde order niet opvolgen uit b. v. nalatigheid, dan is de handeling van elk dier fuseliers nog verschillend. A was na latig uit onverschilligheid, B uit laksheid, C uit berekening, die hem de straf lichter deed tellen dan de moeite aan de opvolging der order verbonden. En waaruit sproot de onverschilligheid van A voort, de laksheid van B, het geringe plichtbesef van C Wij zien hieruit hoe moeielijk het is de juiste drijfveer van eene handeling te weten te komen. Maar, nog moeielijker wordt dit, want, en hier komen we nog op een anderen lastigen eisch, die menschenkennis ons stelt: wij moeten die drijfveer spoedig we ten. Wanneer we ons bepaald moeten zetten om de oorzaak na te gaan van een of andere handeling, dan kan dit wel voor onzen ernst pleiten, maar het kan onmogelijk als menschenken nis beschouwd worden, wanneer we er in slagen die juiste drijf veer op te sporen. Menschenkennis eischt juist, dat we om zoo te zeggen op staanden voet de reden doorgronden, deze „door zien". Men zou, van deze kennis sprekende, kunnen zeggen de menschen doorzien, dus het innerlijke van den mensch zien, ter wijl hij vóór ons staat. Hem inwendig zien met al zijn deug den en gebreken, zijn begeerten, neigingen en hartstochten. Men zegt wel eens, om met menschen om te gaan moet men tact heb ben. Geheel onjuist. Om met menschen om te gaan moet men menschenkennis bezitten, en uit die kennis kan men tact leeren. Tact, ook noodig voor ons officieren, is dus te leeren, maar niet anders dan door menschenkennis op te doen. Tact leert ons op een gegeven oogenblik de juiste gedragslijn volgen, ook wanneer

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 355