342 in dat opzicht hier beneden staan. Onderscheid in nationaliteit behoeft hierbij niet gemaakt te worden. In de eerste plaats, om dat de vreemdelingen verreweg de minderheid in ons Leger vor men, in de tweede plaats, omdat zij niet zóó ver boven of hene den het door ons geschetste type staan, dat dit er door veran dert. Voor hen, die in eenig opzicht beter zijn, zal de opvoe ding gemakkelijker worden, voor hen, die minder zijn, zullen de hier te bespreken opvoedkundige maatregelen, hoewel geen nadeel teweegbrengende, niet voldoende zijn, maar moeten andere ge nomen worden, die wij aan het slot van dit opstel nader zullen bespreken. Na alzoo het denk-, gevoel- en begeer- of wilvermogen (benevens de kennis van ons eigen en eens anders zieleleven) elementair te heb ben besproken, kunnen we in verband met het doel, dat we be oogen en het materiaal, dat we te bearbeiden hebben, overgaan tot de opvoeding van het denkvermogen. De opvoeding van het denkvermogen, ook genoemd de ver standelijke opvoeding of eenvoudig het onderwijs, kan zijn ma terieel of formeel. Materieel is de opvoeding, wanneer men zich alleen ten doel stelt den man de kennis en de vaardigheid eigen te doen maken, die hij als geoefend soldaat volstrekt niet missen kan, dus zon der waarde te hechten aan veelheid van beelden en daaruit voort vloeiende ontwikkeling van denkkracht; formeel is de opvoeding, wanneer men ook algemeene ontwikkeling en hoogere bedoelin gen beoogt. Al dadelijk worden we derhalve voor de vraag gesteld: be hoeft onze soldaat materieel of formeel onderwijs? Oppervlakkig beschouwd zou men geneigd zijn het eerste te zeggen. Immers, het moge een verheven menschelijk doel zijn om den man alge meen te ontwikkelen, maar, een geleerde kop hebben we van hem niet te maken, en wat de hoogere bedoelingen betreffen, wij zijn geen zedemeesters. Echter, kunnen we in waarheid met materieel onderwijs alléén volstaan? Is het voldoende den man werktuigelijk het allernoodzakelijkste te leeren Eischt de te genwoordige oorlogvoering alleen van de aanvoerders en officie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 358