344 Dit wordt gevormd door de leerstof en de methode. le. De Leebstof. Deze kan in twee gedeelten gesplitst worden, n.l. in dat wat meer speciaal betrekking heeft op materieele soldatenplichten zon der meer, en in dat wat betrekking heeft op 's mans verstandelijke en zedelijke vorming. Het kan hier niet de plaats zijn om in alle uitgebreidheid, die dit zou behoeven, na te gaan of aan onze fuseliers met opzicht tot het eerste te veel of te weinig wordt geleerddit doet hier minder ter zake. Maar om over het tweede gedeelte behoorlijk uitspraak te kunnen doen, dienen we wel na te gaan op welke wijze het eerste elementaire onderwijs moet ge geven worden, daar deze wijze alleen bepaalt of het toegepaste onderwijsdus het tweede gedeelte der leerstofontbreekt, dan wel in meerdere of mindere mate aanwezig is. Door dit toege paste onderwijs toch zullen we het verstand moeten ontwikkelen. Om verder te zien of ons onderwijs voldoet aan de voorwaarde van zedelijk vormend te zijn, zullen we moeten nagaan of we bij dat onderwijs er ons ook op toeleggen om den soldaat heldere be grippen te leeren van de moreele eischen, die hem gesteld wor den, en zonder welke hij nimmer in waarheid geoefend soldaat kan heeten. En nu ten aanzien van de leerstof de vraag stellende, of deze bij ons formeel is, aarzelen wij niet een ontkennend antwoord te geven. Neen, de leerstof is bij ons onderwijs verre van formeel Zoowel in de practijk als in de theorie houden wij slechts één doel voor oogen, en dat is: instampen, volproppen met soldaten- kennis. Om die kennis dienstbaar te maken aan verstandsont wikkeling, daaraan wordt weinig gedacht, evenmin als dat zede lijke vorming er aan verbonden wordt. En toch zal dit noodig zijn, willen we hebben, dat de man die kennis leere toepassen in omstandigheden en op een tijdstip, dat geen onderwijzer hem ten dienste staat. Honderde gevallen zijn er, die onze bedoeling dui delijk kunnen makenhier slechts een paar. Wij leeren den man, dat hij in het gelid moet stilstaan, maar de reden waarom dit stilstaan bepaald noodig is, leeren we hem nietwij leeren den man, of liever wij zeggen het hem' blootweg, dat alle orders in het belang van den dienst gegeven, onmiddellijk moeten worden opgevolgd, maar het nut hiervan, de noodzakelijkheid dat dit niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 360