348 het onderricht aan de manschappen dus niet op den voorgrond treden, maar toch zou ook hierbij meer moeten worden gelet op de omstandigheid, dat we in den soldaat te zien hebben een met rede begaafd wezen. Die rede, geest of ziel van den man moet te werk gesteld worden bij elke oefening; anders treedt verve ling in, die op bedenkelijke wijze de gezondheid van de ziel on dermijnt, om er niet van te spreken, dat dergelijke oefeningen voor de ontwikkeling van het denkvermogen van nul en geener waarde zijn. Steeds moet de man bij thuiskomst kunnen den ken iets bepaaldelijk te hebben verricht, of ten minste hieraan deel gehad te hebben. Kan hij dit, hoewel met den besten wil bezield, niet, zoo ware het voor 's mans geest beter geweest, de oefening niet te hebben gehouden. Behalve de beginselen waarop zij steunt, omvat de methode nog den Leervorm en den Leertoon. De leervorm. Hieronder verstaat men de wijze, waarop de leerstof het best tot eigendom van den man gemaakt kan worden. Het zou ons te ver voeren wanneer we hier eene gedetailleer de beschrijving moesten geven van de verschillende vormen, die er bestaan, om dit doel te bereiken. Alleen tot dien vorm, welke ons het meest geschikt voorkomt voor het geven van militair onderwijs, zullen wij ons bepalen. Deze leervorm moet zijn de mededeelende. Mededeelend is hij wanneer de leerstof, 't zij door aanschou wing, 't zij door het woord van den onderwijzer den man getoond wordt, met het doel, dat deze het aanschouwde of het aange toonde langs den weg der zinnelijke waarneming in zich opneemt. Om den man b.v. achter een terreinvoorwerp tegenover vijan delijk vuur gebruik te leeren maken van zijn geweer, geschiedt bij den mededeelenden leervorm door aanschouwing, omdat de onderwijzer hierbij door vóór te doen den man laat zien aan schouwen wat van hem verlangd wordt. De mededeelende leervorm door het woord kan geschieden dom ineer lang achtereen te spreken, dus in den trant van een voor dracht, dan wel door het spreken af te wisselen door het doen van vragen. De leervorm door middel van een voordracht is natuurlijk het moeielijkst, daar er een soort talent voor ver- eischt wordt, waarover niet ieder, zelfs bij de beste opleiding,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 364