22 het gebrek daaraan, zoowel als de minder goede conditie, waarin de aanwezige rijdieren verkeerden, telkens en nog eens weer oorzaak was geweest van 't falen der plannen. Men kan niet anders dan 't beleid van Roberts loven, die zonder zich door de ongeduldige pers tot haastigen spoed te laten verleiden, kalm het tijdstip afwachtte, waarop 't hem met een voldoend •geëquipeerd leger mogelijk zoude zijn naar het tweede object, Pretoria, op te rukken. Daar was den 27en Maart P. J. Joubert, vice-president van de Zuid-Afrikaansche Republiek en Commandant-Generaal van haai leger, na een kortstondig ziekbed overleden. Dit sterfgeval kon niet anders dan een diepen indruk maken op de geheele Boe renbevolking van Zuid-Afrika. Juist wijl dit overlijden plaats vond in eene periode van den krijg, waarin, door het succes der Britsche wapenen, de gemoederen meer dan ooit ontvankelijk waren voor treurige indrukken, en zulks niet 't minst bij een volk, dat in elke gebeurtenis van eenig belang de loonende of wrekende hand Gods meent te moeten zien—juist daarom was Joubert's dood een feit van groote beteekenis. Gelukkig bleek de invloed van de aan het bewind zijnde legerhoofden groot genoeg om den kleinmoedigen de hoop te hergeven en hen tot verderen strijd aan te zetten. Reeds zagen we met welke schit terende resultaten het hervatten van den kamp werd beloond. Welk belangrijk aandeel Joubert, in Natal vooral, door zijn persoonlijk optreden aan de oorlogshandelingen genomen heeft, gelooven we voldoende te hebben aangetoond in vorige afleve ringen. Toch deelen we de overtuiging door meer bevoegden uitgesproken, dat de Boerenzaak er slechts bij kon winnen, dat in de opperste leiding door Joubert's dood eene belangrijke wijziging noodig was geworden. Joubert, de Boer van den ouden stempel, had zijn oorlogservaring opgedaan hoofd zakelijk in den strijd tegen de Kaffers en op rijper leeftijd in dien tegen de Engelschen. Het behoeft geen betoog, dat de tegenstander van toen (1881) niet te vergelijken is met dien van heden. Joubert was uit den tijd. De plannen door hem voor den veldtocht in Natal opgemaakt, waren keurig ontworpen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 36