355 d. Singeldrukkingen. e. Borst- en broekschavingen. Bespreken wij nu achtereenvolgens het ontstaan van deze druk kingen en schavingen en trachten wij tevens de beste wijze te vinden om ze tot een minimum te beperken. ad I Muildieren. a. Schavingen aan de borst. Bij het grootste gedeelte der muildieren, die door den borst riem geschaafd zijn, zal men deze schaving niet aan de borst vinden maar aan weerszijden bij den boeg. Deze schavingen ont staan doordat het oog van den gespdoorn van beide ijzeren gespen, na eenig gebruik van den borstriem, het leder van den eigenlijken borstriem vervormt, waardoor aan den binnenkant bul ten ontstaan. Bij het aangespannen dier komen deze bulten op het schou derblad even achter den boeg te rusten. Begrijpelijk is het dus, dat zij schavingen bij muildieren veroorzaken, daar deze in den regel eene droge voorhand hebben. Dit euvel is evenwel makkelijk te verhelpen, door tusschen den eigenlijken borstriem en het belegstuk aan beide zijden van eiken gesp een stuk wigvormig bijgesneden zwaar tuigleder in te naaien, zoodat de overgang naar de verdikking, door den gesp veroorzaakt, geleidelijker plaats heeft. Een enkele maal komen ook schavingen voor aan den onder rand van den hals, vooral bij laag aangezette halzen. Dit kan verholpen worden door de borstriemen zoodanig te construeeren, dat zij bij het aangespannen dier aan de boven zijde een eenigszins naar voren hellenden stand hebben, het geen verkregen kan worden door het leer aan die zijde uit te kloppen. Een zoodanige stand van den borstriem zal ook bij het trek ken tegen lange hellingen van veel nut zijnbij den tegenwoor- digen borstriem kan men enkele dieren hooren ademhalen als een gevolg van het dichtknijpen van de luchtpijp, terwijl eenige dieren zelfs weigeren om tegen hellingen op te trekken. Een haamconstructie zou dan ook groote voordeelen boven den borst riem hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 371