356 b. Aan de basis van en op de schoft. Schavingen op de schoft kunnen alleen voorkomen doordat de stukrijder de deken niet, of niet genoeg, in de rugvrijheid van den bok gedrukt heeftdoor het dieper wegzakken van den bok bij het opgeladen dier zal door wrijving niet de stegen de de ken medegetrokken worden, waardoor deze met sterke spanning over de schoftwervels komt te liggen en schavingen veroorzaakt. Is de deken behoorlijk in de rugvrijheid gedrukt zoo zal er nog altijd voldoende speling overblijven. Een streng toezicht van stuks- en sectiecommandanten zal dit kwaad dus kunnen verhelpen. Oploopingen en drukkingen even wel aan de basis van de schoft moeten aan andere oorzaken wor den toegeschreven. 28 van de Geleiderschool 2de. gedeelte zegt, dat de bok op het midden van den rug geplaatst moet worden, en vermeldt later, dat het muildier goed gezadeld is, „bijaldien de „draagbok zich midden op den rug bevindt en de stegen de beweging van de schouders niet beletten." Dit zijn twee voorwaarden, die niet gelijktijdig vervuld kun nen worden, daar de bok even lang, of langer is dan de rug van het muildier. Blijft men nu eischen, dat de bok op het midden van den rug geplaatst wordt, zoo moeten noodwendig bij de beweging de boven randen van de schouderbladen in aanraking komen met de ste gen, waardoor oploopingen. en drukkingen ontstaan. Er zullen evenwel geen bezwaren zijn, om den bok op het mid den van rug en lendenen te plaatsen. Wel zal de achterhand dan zwaarder worden belast en de dieren daardoor achter ook eerder versleten rakendoch indien daarmede veel stalziek zijn wordt vermeden, zoo zal de door elk dier gepresteerde arbeid wel groo- ter worden. Het eenigste bezwaar is, dat de dieren dan eerder in de mod der zullen gaan liggen daar hun de achterhand in zwaar terrein meestal het eerst begeeft. c. Op den rug ter weerszijden van de wervelkolom. Deze drukkingen kunnen door goed opzadelen niet altijd voor komen worden. Wel kan men door het goed in de rugvrijheid drukken van de deken beletten, dat reeds bij betrekkelijk kort dragen druk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 372