357 kingen optreden, doch bij eenig langdurig dragen komen ze voor. De reden is, naar mij voorkomt, de volgende: Vergelijkt men de stegen van het draagtrektuig met die van het draagtuig, zoo ziet men, dat de eerste veel sterker gekromd zijn dan de laatste en dit, terwijl veel muildieren een karperrug hebben. Duidelijk is het dus, dat niettegenstaande de grootere stegen, bij onbeladen bok het draagvlak van het draagtrektuig kleiner is dan dat van het draagtuig. Dit is dan ook de reden, waarom het draagtrektuig op marsch steeds in zulk een schommelende beweging is. Wel zal de rug van het muildier door de groo tere belasting even ver of verder doorzakken dan die van het paard, doch het draagvlak zal zich door de sterke kromming niet zoo veel vergrooten. De druk op elk huidgedeelte onder de draagvlakte van het draagtrektuig zal dus veel grooter zijn dan die onder de draag vlakte van het draagtuig. Heeft de huid in beide gevallen even veel weerstandsvermogen, zoo zullen ook bij het draagtrektuig zooveel te eerder drukkingen ontstaan. Hierbij wordt nu nog gevoegd het boven reeds aangehaalde slingeren van het draag trektuig, om den toestand voor ons muildiermaterieel zoo ongun stig mogelijk te maken. De eenigste wijze om dit te verhelpen zou dus zijn, het plat ter maken van de stegen, waardoor de draagvlakte vergroot, de druk op ieder huidgedeelte verminderd en de last stabieler ge maakt wordt. Wel zal men mij nu toevoegen, dat muildieren bij het gebruik van het draagtuig ook drukkingen krijgen en daarom de oorzaak hiervan niet in den draagbok, maar in ons muildiermaterieel te zoeken is, doch deze redeneering is niet juist. De draagtuigen zijn voor paarden geconstrueerd en zijn de ste gen daarom voor muildieren te dicht bij elkaar geplaatst, hetgeen begrijpelijk maakt, dat drukkingen ontstaan. Het verdient dus zeer zeker geen goedkeuring, om muildieren met draagtuig dienst te laten doen. d. Op de lendenen en lendenwervels. Ook drukkingen of schavingen op de lendenwervels ontstaan door het niet behoorlijk in de rugvrijheid drukken van de deken. Bijna nooit zal men een stukrijder eenige aandacht zien schenken

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 373