359 Ook kan de oorzaak gelegen zijn in het gebruik van te korte singels, waardoor de kappen niet behoorlijk op de deken ïusten. Het vaste aansingelen vindt zijn oorzaak meestal in de luiheid der stukrijders. Het dier wordt ineens klaar gemaakt, zoowel voor trekken als voor dragendan behoeft hij ook niet meer zoo zorgvuldig op te letten, of de deken verschuift. Onnoodig is het te vermelden, dat dit verderfelijk is; de rug blijft bij het ongeladen dier onder grooten druk, waardoor de kans van 1 ug- drukkingen toeneemt, de huid nooit tot verademing komt en in zijne functiën gestoord blijft; verder worden ademhaling en spier werking belemmerd. Wil men opladen, zoo moeten natuurlijk de singels eenigszins worden aangehaald; zoodra het dier wordt opgeladen, komen de ze toch losser te liggen. Evenwel zij men indachtig, dat ook bij het opladen de singels niet meer dan hoog noodig worden aan gehaald, daar elke sterkere spanning van de singels den druk op de draagvlakte vermeerdert. Een goede plaatsing van den bok en voldoende kort gespen van borstriem en broek (iets, wat in den regel te wenschen overlaat) moeten dan den bok het vei- schuiven beletten. Aanbeveling zou het dus verdienen voor te schrijven, dat de stukrijder vaster aansingelt op het commando: „Opladen en daarna weer losser singelt, op het commando„afladen". (Kanon- nierschool). g. Schavingen door den staartriem en het staartriemkussen. Schavingen door den staartriem komen meestal voor door het te kort gespen ervan, hetgeen geheel onnoodig is, daar hij alleen dient om den broekophouder een vasten stand te geven en niet om het vooruitschuiven van den bok te beletten. Schavingen ondei den staartwortel maken het dier onrustig en lastig op te zadelen. Ook het niet kort genoeg gespen van den broek veroorzaakt deze schavingen, doordat de bok dan vooruit schuift. Schavingen door het staartriemkussen komen alleen voor bij en kele dieren met hoog kruis bij het dragen en zijn niet te voorkomen. h. Huidversterf. Hierbij zijn wij genaderd tot een onderwerp, waarover veel ver schil van meening bestaat. Hoe ontstaat huidversterf? Velen zeggen, dat het oude druk- Dl. I, 1901. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 375