362 tepunt valt boven den rug van het muildier. Duidelijk is het, dat deze stand eene groote aanleiding is tot drukkingen en tot vallen van de muildieren in zwaar terrein. Het eerste muildier is hierbij evenwel in 't voordeel boven het tweede, doch heeft ook den zwaarsten last te dragen. Van zeer veel belang is het dus, indien wij dezen last konden ver minderen. Dit kan geschieden door het draagtrektuig lichter te maken, en door den last te verlichten. De last is evenwel het kanon, waarvan niets anders afgehaald kan worden dan het sluitstuk. Hu is bij ons tegenwoordig berg- geschut het uitnemen en inzetten van het sluitstuk te omslachtig om het te velde vlug te kunnen doen en zal aan het vervoer van het sluitstuk afzonderlijk ook groote bezwaren verbonden zijn, door het gemakkelijk uitvallen van de afsluitplaat en de kans van beschadigingen aan het gasafsluitend gedeelte. Bij eventueele aanschaffing van nieuw geschut zou evenwel met deze omstandigheid rekening gehouden kunnen worden. Er blijft ons dus niets anders over dan den bok te verlichten, hetgeen zeer goed zou kunnen geschieden door deze van plaatstaal te vervaardigen. Indien men nu in de paktasschen verder ook slechts het hoogst noodige medevoert (waarvoor dienen twee stellen afsluitringen en platen hierin, en zoo is er nog meer, dat niet strikt noodig is,) zoo kan de last toch nog met 15 K.G-. worden ver minderd, hetgeen het dier reeds veel ten goede zal komen. Ook het tweede en derde muildier zal eene vermindering van het gewicht van den draagbok ten goede komen. Beschouwen wij nu het tweede muildier, dan zien wij hierbij het zwaartepunt nog hooger geplaatst, terwijl de lamoenberrie aan deze schommelende last niet veel goed doet. Mijns inziens zouden dan ook bij de aanschaffing van nieuw materieel de lasten van tweede en derde muildier geheel veranderd dienen te wor den, waarbij het aanbeveling zal verdienen vier in plaats van drie muildieren te bezigen voor het dragen van kanon en affuit. Een hoofdvoorwaarde moet dan zijn een afneembare as, daar deze belet, dat het voorstuk van de affuit diep genoeg in den bok kan wegzakken om een betere plaatsing van het zwaartepunt van den last te krijgen. De verdeeling over de dieren zou dan kunnen zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 378