363 le. Muildier. Kanon zonder sluitstuk. 2e. id. Voorstuk zonder as, paktasschen. 3e. id. As, lamoenberrie, schop, pikhouweel (of twee schoppen) bijl en sluitstuk. 4e. id. Achterstuk, raden, draagboomen, ophoudrepen, zak met poetslappen en kist voor algemeene behoeften. Het derde muildier heeft bij onze bergartillerie den besten last, en hoewel deze niet zoo beduidend minder is dan die van het eer ste en tweede muildier, zoo ziet men hiervoor altijd veel slechter dieren gebruiken en met beter resultaat. AVel een bewijs dus, dat de ligging van den last van zeer veel gewicht is. Over het algemeen kunnen wij evenwel zeggen, dat, zooals de toestand nu is, de lasten der dieren (ook der draagpaarden) veel te groot zijn, om deze met succes in de zware terreinen, wel ke wij bij bijna elke expeditie vinden, te kunnen gebruiken. Een gevolg van deze zuinige organisatie is dan ook, dat er lang niet dat nut van onze bergartillerie wordt getrokken, welke zij zou kunnen presteeren bij een grootere sterkte aan muildieren en paarden. Met de invoering' van het geweer M. '95 en het daardoor ge ringer geworden nuttig effect van ons verouderd geschut in verge lijking met de infanterie is het zelfs te betwijfelen of het medevoe ren van bergartillerie in vele gevallen wel aanbeveling verdient, daar zij de vlugheid van beweging der troepen zoo vermindert. Het gewicht door de draagpaarden te dragen kan zeer goed worden verminderd met twee kartetsen en twee kardoezen No. 1 terwijl draagbok en munitiekisten ook zeker lichter kunnen wor den geconstrueerd. Elke K.G., waarmede wij onze dieren kun nen verlichten, is van groot gewicht. Yoor de kartetsen kunnen dan afzonderlijke dieren worden aan gewezen, terwijl b.v. aan den draagbok van een der muildieren nog twee kartetsen kunnen worden bevestigd, die bij het in bat terij komen genomen kunnen worden en klaar gelegd. Hiermede ben ik aan het einde gekomen van de enkele op merkingen, die ik wenschte te maken. Buitenzorg23- 11- 1900. H. L. J. Holle.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 379