23 doch werden te langzaam uitgevoerd. Het lijdt geen twijfel of Joubert's hooge leeftijd heeft op zijn doortastendheid een min der gunstigen invloed uitgeoefend. Dat gemis aan energie heeft met zijn bekende gevoelens voor wat Engelsch was, aanleiding gegeven, dat 't vertrouwen in hem langzamerhand begon te tanen. Joubert toonde zich niet de heftige patriot, dien men, vooral in die dagen, noodwendig in hem zien wilde. Goed va derlander, was hij gematigd, erkende hij 't goede wat van de Engelschen te leeren was en kwam daarvoor openlijk uit. Ten onrechte heeft men den man, die zich ondanks zijn hooge jaren de ontberingen van een veldtocht ter wille van de heilige zaak der vrijheid getroostte, van verraad beschuldigd. Toch is 't ver klaarbaar, dat zijne politieke tegenstanders hem dien smet heb ben aangewreven. Het gemis aan doortastendheid, de viees te veel te zullen wagen, weifelmoedigheid als ingrijpen noodig was, dit alles maakte den indruk alsof Joubert den vijand in de kaart wilde spelen. En toch, we herhalen het met den meesten na druk, Joubert had zijn land te lief om willens en wetens tegen de belangen daarvan te handelen. Hij was de denker, die met bewonderenswaardige helderheid de plannen ontwierp; de uit voering daarvan was echter aan anderen beter toevertrouwd. Op uitdrukkelijk verlangen van den stervende werd Louis Botha, de veldheer in den huidigen oorlog geschoold, door den Volks raad tot vervanger van Joubert aangewezen. Zijne bekwaam heden waren in den kamp om de Toegela schitterend geble ken en door mannen van naam op militair gebied loffelijk erkend. Roberts drukte ook namens het leger bij de Regeering der Z.A.R. zijn leedwezen uit over het verlies, dat de Boeren in hunnen generaal hadden geleden, terwijl hij van zijn voistin de opdracht ontving om aan de weduwe betuigingen van ïouwbe- klag te zenden. Jammer, dat Roberts, die toch daardoor, even als bij de capitulatie van Cronjé, blijk had gegeven een open oog te hebben voor ware krijgsmansdeugd, zich later in zijn wanhoop over het hardnekkig verzet der Boeren, liet vei leiden tot handelingen, welke hem het aureool van edelmoedigheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 37