365 detailuitvoering der hoofdregels zal verplicht zijn en dat zelfs op het eene punt van den archipel weer afgeweken zal moeten wor den van gewoonten, welke in den strijd op een ander gedeelte ingang hebben gevonden. Wie zal b.v. niet erkennen, dat onze cavalerie tegen den tegen- woordigen Atjehschen vijand op een wijze moet optreden, die in details aanmerkelijk afwijkt van het optreden der cavalerie tegen den vijand in Boni, alwaar men met een overmachtige goed bere den en met de lans bewapende inlandsche ruiterij te maken had. Op grond van het voorgaande wil het ons dan ook niet juist toeschijnen, dat men, bij het te boek stellen van de bij een of andere expeditie opgedane krijgservaring, de uit die ervaring te putten lessen betreffende detailaangelegenheden wil doen beschou wen als te vormen de tactiek van dit of van dat wapen tegen den inlandschen vijand. Neen, dat is niet de tactiek tegen den inlandschen vijand, het is de tactiek tegen den vijand, dien de schrijver tegenover zich heeft gehad. Daarom zou m.i. de titel van zulk een krijgskundige studie nooit mogen luidentactiek of gebruik van dit of dat wapen in den strijd tegen den inlandschen vijand, doch zou hierbij moeten worden omschreven tegenover welken vijand de aangegeven de- tailregels van kracht zijn, b.v. den Bonischen of Atjehschen vijand. Het moet ons helder voor den geest staan, dat volledige ken nis van den grondslag van en de hoofdregels voor het tactisch gebruik van de wapensoorten, gepaard aan een juiste appreciatie van den tegenstander en het terrein, waarop deze moet worden bevochten, voor elk geval den juisten weg voor de detailuit voering zal aangeven. En dat dit zoo is, kan blijken uit de tallooze malen, dat men eerst gedurende den oorlog tot de juiste appreciatie geraakten in verband daarmede, niet de tactische hoofdregelsdoch de detail uitvoering daarvanwijzigt. Het ligt geenszins in de bedoeling hiermede afbreuk te doen aan de waarde der pennevruchten van hen, die, in stede van na den strijd op hunne lauweren te gaan rusten, zich beijveren hunne ondervinding en de opgedane lessen aan de jongeren bekend te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 381