366 Integendeel, hun arbeid is van groote waarde, want de bestudee ring daarvan verruimt den blik en brengt er zeer veel toe bij in een nieuwen strijd spoedig tot de zoo noodige juiste appreciatie van den vijand en het terrein te geraken niet alleen, doch zij leert ons ook handigheid verkrijgen in het detailgebruik der troepen bin nen de grenzen door de vaste hoofdregels der tactiek aangegeven. "Wel echter wordt gewaarschuwd tegen de opvatting als zoude de kennis van de detailregels, welke door een practicus van naanr op grond van eene eenzijdige ondervinding worden te boek gesteld, zoo maar zonder meer voldoende zijn om in eiken nieu wen strijd tot de meest juiste aanwending van het betrokken wapen te besluiten. Deze waarschuwing is daarom noodig, omdat nog altijd arti kelen en boekwerken van invloedrijke practici in druk verschij nen, waarin aan het hoofd van eene verhandeling op het gebied der krijgsgeschiedenis met de daaruit te trekken lessen en de ten beste gegeven wenken de zoo onjuiste titel prijkt van: „een of ander wapen tegen den inlandschen vijand." Die titel generaliseert te veel, geeft dientengevolge aanleiding- tot minder juiste opvattingen en verdient daarom afkeuring. Na bovenstaande uiteenzetting van het standpunt, door ons ingenomen, zullen wij thans de hoofdregels voor het gebruik der zelfstandige en voorhoede-cavalerie, zooals die in de Europeesche leerboeken zijn vastgesteld, nader in beschouwing nemen, met het doel om het bewijs te leveren, dat die regels ook in den strijd tegen den inlandschen vijand kunnen worden toegepast en zij ruimte genoeg laten aan den bevelvoerder om binnen de toege stane grenzen de detailuitvoering naar terrein en omstandigheden te regelen. Als grondslag van den veiligheidsdienst geldt, dat: „de meest af boende beveiliging niet wordt verkregen door lijdelijk af te wach- „ten of en waar de vijand zich vertoont, doch door hem op te „zoeken en te verkennen en de eenmaal verkregen voeling niet „meer verloren te doen gaan, zoomede door hem zooveel mogelijk „te beletten op gelijksoortige wijze op te treden (1). Hoogeboom en Pop deel II (2e druk) blz. 71 of blz 75 (le druk).

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 382