370 vastgesteld en mogen nooit aanleiding geven tot het distilleeren van regels, waaraan men geldigheid wil toekennen voor alle geval len onder alle omstandigheden. Nooit mag uit het oog worden verloren, dat men zich met die handelingen op het gebied der detailuitvoering begeeft. Kan men betreffende den bovenomschreven grondslag en de aangegeven hoofdregels voor het gebruik der cavalerie voor den veiligheidsdienst, de omstandigheden waaronder en den vijand te genover wien dat alles geldt, buiten sprake laten, bij de verdere handelingen is dat niet meer mogelijk. Zelfs waar, zooals in de Europeesche legers, men elkander, wat bewapening en tactiek betreft, zooveel mogelijk navolgt, vallen bij volkomen overeenkomst van den grondslag en de hoofdregels verschillen op te merken in de detailvoorschriften. Die verschillen vinden dan veelal hun oorzaak in bijzondere omstandigheden op het gebied van bewapening, volkskarakter, organisatie, sterkte en terreinen. Die detailvoorschriften, die uit den aard der zaak in de Europeesche legers, juist met het oog op de onderlinge navolging, met eene zekere beslistheid kunnen worden gegeven, zijn onwillekeurig oorzaak van de omstandig heid, dat de hoofdregels wel eens op den achtergrond worden ge drongen en men in de wijze van uitvoering der handelingen lang zamerhand de kenmerkende eigenschappen gaat zienkortom dooi de boomen ziet men het bosch niet meer. Verschillende benamingen worden voor dat detailoptreden uit gedacht, de eene al mooier dan de andere, en, ziet hier, een vrucht baar veld geboden aan hen, die lust en gelegenheid hebben in brochures, tijdschriftartikelen en voordrachten, scherpzinnige op merkingen over een of andere benaming ten beste te geven. De een breekt de uitvinding van den ander op het gebied van namen af, doet een z. i. betere benaming aan de hand en voelt zich daarbij vooral sterk, als dat woord ontleend is aan een of ander buitenlandsch reglement of werk van een schrijver van naam. Het gevolg van dit alles is, dat de tactische voorschriften lang zamerhand zoodanig van namen en naampjes voor allerlei ver schillende gevalletjes voorzien worden, dat het werkelijk inspan ning gaat kosten de hoofdzaak daaruit te ontwarren en, heeft men die eenmaal te pakken, ze ook vast te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 386