24 deden verliezen, hem, erger nog, gelijkstelden met de leger hoofden uit den tijd van den dertigjarigen oorlog. Keeren we terug tot de krijgsverrichtingen in den Vrijstaat. Daar was de toestand omstreeks den 8en April als volgt. Bij Glen, 11 K.M. ten Noorden van Bloemfontein en bij Don kerpoort 29 K.M. ten Zuiden dier stad bevonden zich vooruit geschoven commando's, die deel uitmaakten van de hoofdmacht, die ten Zuiden van Kroonstad eene stelling van meer dan 100 K.M. front in gereedheid bracht. Sannah's post en Boesmans kop waren nog steeds in 't bezit der federalen. Wepener met de tot Brabant's macht behoorende afdeeling onder ka pitein Dalgety was ingesloten, terwijl bij de Wetsdorp, tus- schen Wepener en Bloemfontein 2000 Boeren stelling hadden genomen om de nadering van troepen tot ontzet uit Bloem fontein verwacht, te beletten. Eene andere afdeeling had Brabant uit Rouxville verdreven en hem gedwongen op Bees- tekraal, 20 K.M. ten Noorden van Aliwal, terug te trekken. Op 26 K.M. afstand van laatstgenoemde plaats bevond zich, meer naar het Westen nabij de Oranjerivier, eene afdeeling federalen, terwijl links en rechts van den spoorweg nabij Spring fontein ook meer of minder sterke benden der republikeinen waren gezien. Om Fauresmith en Philoppolis was 't onrustig, bij Leeuwfontein, 40 K.M. Westelijk van Bloemfontein, hadden schermutselingen met de Britsche voorposten plaats gehad. De regens maakten het verblijf in de kampen om Bloemfon tein nagenoeg onhoudbaar, deden het aantal buik- en koorts lijders op verontrustende wijze toenemen en dat, terwijl in het gebrek aan warme kleeding én behoorlijk schoeisel niet dan zeer langzaam voorzien kon worden. Den 10en verliet Rundie Kaapstad met troepen, de 8e divisie voor den Vrijstaat, den volgenden dag gevolgd door generaal Hunter met een brigade, onder generaal Fitzroy Hart van Durban naar Kaapstad gedirigeerd. Op denzelfden dag nam generaal Chermside het bevel over de 3e divisie van generaal Gatacre over. Zoover we zulks konden nagaan vielen omstreeks dit tijdstip nog de vol gende mutatiën in de bevelvoering voor. De gardebrigade, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 38