379 tot de geschiedenis behooren, maar bovendien zegt hij ons, dat liet toch zoo erg gemakkelijk is onze nog bestaande koloniën, waarvan het bezit voor een ieder zoo gewenscht moet zijn, te vermeesteren. In den tegenwoordigen tijd, nu alle groote mogend heden in het koloniaal bezit een uitweg zoeken voor hunne han delsproducten en hunne overbevolking en de een uit wantrouwen bij den ander niet achter wil blijven, heeft dit oordeel zeer zeker hooge waarde. Juist had ik het hier bovenstaande voor ons tijdschrift te neder geschreven, toen ik het December nummer van de Revue de Dar mee beige ontving, waarin onder het hoofd: „Une appréciation allemande sur la valeur de la puissance militaire et navale de la Hollande" wordt medegedeeld, dat ook de Deutsche Tageszeitung No. 439 van 19 September 1899 zijn oog op onze strijdkrachten heeft laten vallen. In dit stukje van de Deutsche Tageszeitung worden ongeveer dezelfde denkbeelden verkondigd als in de Jahr- bücher. Er staat nl. ongeveer het volgende geschreven: „Wanneer men de voorbereiding van de Nedeiiandsche land den zeemacht tot den oorlog nagaat, is het op het eerste gezicht „duidelijk, dat Nederland afgescheiden van zijne volledige afzon- „dering en zijn politieke onverschilligheid, het behoud van zijn „onafhankelijkheid en het bezit van zijne koloniën slechts te dan- „ken heeft aan het toeval en aan gelukkige omstandigheden. Zijn „vloot en zijn leger, die, wat de sterkte betreft, geenszins te „beschouwen zijn als een „quantité negligeable", moeten geheel „onbekwaam worden beschouwd om met vrucht zelfs Nederland „alleen en dus nog minder zijne uitgestrekte koloniën tegen een „Europeesche mogendheid te beschermen of te verdedigen. „Hoewel de Hollanders altijd een groote vrees gehad hebben „voor de Duitsche militaire oefening, die zij geheel ten onrechte „beschouwen als een toonbeeld van slaafsche onderworpenheid, „zal de plicht om hunne onafhankelijkheid te bewaren,hen wel- „dra dwingen om terug te komen op deze geheel ongegronde en „zelfs belachelijke denkbeelden en om eindelijk over te gaarutot „de vorming van een regelmatig en goed georganiseerd leger, „wat hun, gelet op de rijke hulpbronnen aan menschen en geld, „waarover Holland kan beschikken, niet moeilijk moet vallen.''

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 395