382 middelden leeftijd van 37 jaren, gezegend met eene vrouw en eenige kinderen, nog steeds in den luitenantsrang ronddoolt op een tractementje van f 211.50 's maands, alleen in staat geacht om een sectie of een peloton te commandeeren. Nu hoor ik reeds de luitenants van de genie en artillerie zeggen, dat de toestand daar toch zeker even slecht is en dit is ook werkelijk het geval? hoewel voor de luitenants van laatstgenoemd wapen in een niet ver verwijderden tijd kans op verbetering bestaat, omdat bij dat wapen doof alle mogelijke middelen wordt getracht den bestaan- den toestand te veranderen. Men is daar m.i. dan ook op den goeden weg. Maar al is de toestand voor de andere luitenants verre van rooskleurig, is het daarom noodzakelijk, dat deze ook zoo is bij het hoofdwapen, waar het er in de eerste plaats op aankomt steeds jonge krachten te hebben Het staat niet aan mij mede te deelen, welke middelen te baat zouden kunnen worden geno men om verandering te krijgen. Er is reeds dikwijls genoeg over dit onderwerp geschreven; het is evenwel zaak er telkens en telkens weder op te wijzen in de hoop, dat dit de infanterie ten goede moge komen en dat, wanneer ons aller nachtmerrie, de B. V., werkelijk komt opdagen, ons leger in staat moge wezen datgene te kunnen doen, waarop naar billijkheid mag worden gerekend. Ook de toestand van den soldaat eischt met het oog hierop verbetering. Waar wij van hem eischen, dat hij zijne aanvoer ders overal en te allen tijde onder alle omstandigheden zal vol gen, is het onze plicht ook in alle opzichten goed voor hem te zorgen, hem goed te verplegen. Wanneer wij dit doel. willen nastreven, moeten wij er voor zorgen, dat hij in 't bezit is van een meer doelmatige kleeding dan de tegenwoordige en van een ruimere hoeveelheid kleedingstukken. Wij mogen, wat dit betreft, wel eens een kijkje in andere rijken nemen, waar wij zullen zien, dat hiervoor geene kosten, hoe groot ook, worden ontzien. Toen Duitschland troepen moest zenden naar China, rustte dit rijk het geheele legerkorps uit met khaki-uniformen. De Engel- schen zenden telkens en telkens weder groote hoeveelheden van die uniformen naar den Transvaal. Al moge de bruine kleur van deze stof minder geschikt wezen voor onze Indische terreinen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 398