383 omdat zij de aanwezigheid van het individu reeds op groote af standen verraadt, de kleur kan gemakkelijk veranderd worden, wanneer de stof maar goed is en geschikt om zonder gevaar voor scheuren overal te kunnen worden gebruikt. Mocht men er een maal toe overgaan om eene andere kleeding in te voeren, dan is het te hopen, dat gelijktijdig daarmede de staande kragen worden veranderd in liggende. .Dat de hoeveelheid kleedingstukken, die de man nu heeft, veel te gering is, is wel algemeen bekend, maar niettegenstaande die wetenschap wordt er dikwijls ontzettend weinig rekening mede gehouden. De huwelijksdag van onze Koningin, die vooral onze mindere militairen een dag van vreugde moest zijn, bracht voor vele op Batavia groote droefenis. Ter eere van de parade hadden zij zich nl. gekleed in hun beste pantalon en deze was na het marcheeren door het tot rawah getransformeerde Waterlooplein geheel bedorven, zoodat onze toch reeds zoo zwaar bezoldigde mi litairen gedwongen waren uit eigen middelen een nieuw dergelijk kleedingstuk aan te schaffen. Maar laat ik met mijne opsomming van minder aangename toestanden en voorvallen eindigen en ook eens een woordje zeg gen van maatregelen, die ons leger ten goede komen of zullen komen. In de eerste plaats denk ik dan daarbij aan de aanstaande ver strekking van klamboes aan onze soldaten. Reeds wordt een proef genomen met uit Holland aangevoerd goed, ten einde te kunnen constateeren, van welke soort men eene groote bestel ling zal moeten doen. De muskieten zullen dus weldra onze dappere strijders niet meer mogen bijten en dan zal ook de koorts in ons leger spoe dig geheel verdwijnen, wanneer het ten minste waar is, dat deze beestjes de dragers van die ziekte zijn. Het is alleen te betreu ren, dat de man, die in een vredes-garnizoen gewend zal geraken aan zijn klamboe, deze te velde zal moeten missen en daar op den harden grond wederom vele bacteriën zal opdoen voor die zoo bijzonder onaangename ziekte. In de tweede plaats vernam ik eenigen tijd geleden, dat proe ven zullen worden genomen met tenten voor zieken en gewon den, welke in Europa besteld waren en vervaardigd door den ko-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 399