25 met de Hooglandersbrigade de 9e divisie vormde, kreeg tot commandant kolonel Inigs Jones, de 14® brigade kolonel Maxwell, de 23® brigade kolonel Knox, de Roberts' Horse majoor Brazier Creagh. Alles bijelkaar kon Roberts einde April in den Vrijstaat be schikken over de 3e, 4®, 6e, 7e, 8e en 9® divisie infanterie, de le, 2®, 3® en 4° brigade cavalerie, twee brigades bereden infanterie en een brigade Yeomanry. Dat deze troepeneenheden verre van voltallig waren, behoeft nauwelijks vermelding. Ook met de paarden en trekdieren stond het treurig. De nieuw aangevoerde dieren konden zelfs aan bescheiden eischen van bruikbaarheid niet voldoen. Den llen kwam generaal Rundie met de 8e di visie te Springfontein aan. Hij zou in verband met de 3® di visie en met de troepen van Brabant naar Wepener oprukken om het garnizoen, waarvan de sterkte nu eens op 500 man dan weer op 2000 werd geraamd, te ontzetten. Dit garnizoen was samengesteld als volgt: le en 2® bataljon Kaffrarian Rifles, Cape Mounted Rifles, een compagnie bereden infanterie (Royal Scots); twee 15 ffi, twee marine 12 ffi, een Hotchkiss en twee 7 g maakten de artilleriebewapening uit. Afgaande op deze op gave zou men geneigd zijn 2000 als het sterktecijfer, dat het meest het ware nabij komt, te beschouwen. Den 15en rukten de 3® en de 8® divisie van Oorlogspoort, 24 K.M. van de Wetsdorp, daarheen op en kregen voeling met de Boerenmacht, die de omstreken van Wepener bezet hield en in drie afdeelingen was gesplitst. Een dier afdeelingen hield Dalgety, die in den nacht van 9 op 10 April tevergeefs ge tracht had door te breken en sedert buiten het dorp stelling had genomen, vast, de beide andere hadden zoodanig post ge vat, dat colonnes tot ontzet van Dalgety, hetzij van Bloem fontein, hetzij van het Zuid Westen gezonden, op krachtigen te genstand moesten stuiten. Er was den Boeren veel aan gelegen het stroomgebeid der Caledonrivier zoo lang mogelijk in bezit te hebben. Die streek toch is zeer vruchtbaar en rijk aan schoone korenvelden. Zelfs al konden de federalen het, zonder de daar aanwezige voorraden af, zij wisten wel, dat Roberts er om

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 39