Non Nemo. 384 l.onel de Mooij. Hoewel het reeds zeer lang geleden moet zijn, dat die bestelling is gedaan, heb ik van de proeven tot nu toe helaas nog niets gehoord en spijt het mij zeer de lezers daarom trent niets naders te kunnen vertellen. Dat het inderdaad zeer gewenscht zou wezen, indien men er toe zou kunnen overgaan deze tenten in te voeren, al ware het alleen maar om ze bij ex- peditiën te kunnen gebruiken, zal zeker niemand willen ont kennen en daarom zou het zoo te betreuren wezen, indien die proeven minder goed mochten zijn afgeloopen. Een derde verbetering, die onze infanterie wacht, bestaat in de a. s. wijziging van de vizieren der tegenwoordige geweren. Men wil den soldaat toonen, dat het ook mogelijk is vizieren te maken, die gesteld kunnen worden voor den afstand, waarop men vuurt. Moge deze wijziging spoedig worden ingevoerd, daar zij zeer zeker de vorming van goede schutters moet bevorderen. Nu ik toch hier over de geweren aan het praten ben, komt het mij niet ondienstig voor den lezers mede te deelen, dat men, naar ik van zeer geloofwaardige zijde vernam, in Nederland zeer ingenomen is met het verkleinde en verlichte geweer, vervaar digd door den voormaligen directeur der draagbare wapenen, den majoor Giel. Deze zoo verdienstelijke hoofdofficier heeft inder tijd voor de officieren van het garnizoen te Weltevreden een be langwekkende voordracht gehouden over dat geweer, welke voor dracht reeds door de couranten is overgebracht naar alle gar nizoensplaatsen. Het zou zeer zeker een groot voordeel zijn indien onze Javaantjes in 't bezit kwamen van een vuurwapen, dat niet zoo zwaar is als het nu in gebruik zijnde. Naar ik evenwel hoor, worden bezwaren gemaakt over de geringe lengte van het gewijzigde geweer, waardoor het vuur op twee gelederen, dat voor de toekomst nog steeds van groote waarde moet worden geacht (vooral tegenover den inlandschen vijand), dan onmogelijk zou worden. Laten wij hopen, dat genoemd majoor ook deze moeilijke kwes tie ten genoege van de Nederlandsche Regeering zal kunnen op lossen zonder te kort te doen aan de voordeelen, die zijn wapen nu aanbiedt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 400