386 te Batavia alleenvoor het meerendeel der Europeanen in Neder- landsch-Indië geen vruchten zal dragen; dat de moreele nadeelen verbonden aan het op jeugdigen leef tijd scheiden der kinderen van hunne ouders niet nalaten een schaduw te werpen op het levensgeluk van een groot aantal Europeesche ingezetenen; en dat de hier bedoelde bezwaren nog in hoogere mate gelden, waar het de meerdere ontwikkeling der inlandsche bevolking aangaat, want niet alleen is de flnancieele draagkracht van slechts -een hoogst enkel inlandsch hoofd of ander rijk inlander voldoende tot het zenden zijner kinderen naar elders om daar onderwijs te genieten, doch nog meer dan dit bij de Europeesche bevol king in deze gewesten het geval is, zal de inlander er tegen op zien zijne kinderen in eene geheel vreemde omgeving te zenden, waar de adat en taal der bevolking eene geheel andere is; dat bovenstaande door de leden van den I. B. gedeelde bezwaren geen volledige oplossing zullen vinden bij de verwezenlijking van de met waardeering vernomen plannen van de Regeering tot het oprichten van een H. B. S. met 3-jarigen cursus en een daaraan verbonden technicum te Batavia; reden waarom requestranten zich namens den I. B. tot Uwe Excellentie wenden met het eerbiedig verzoek, Haar invloed bij het Opperbestuur in Nederland te willen aanwenden tot het in het leven roepen van: a. een opleidingsschool tot het vormen van officieren op een der plaatsen op Java, waar gelegenheid bestaat om voor bedoelde opleiding tevens gebruik te maken van de aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus verbonden onderwijskrachten. b. de gelegenheid om zoo lang de opleidingsschool bedoeld sub a niet bestaat, meerdere jongelieden dan thans de studiën te Alkmaar en te Meester-Cornelis te doen volgen, en voor zoover de inrichting te Breda betreft, ook het verkrijgen van den offi ciersrang bij de wapens der cavalerie, artillerie en genie moge lijk te maken en voor hen die de studiën te Mr. Cornelis zullen volgen, den dienst bij de bataljons te doen vervallen, wordende •de omgang in de kazernes van ons staand leger door vele ouders minder gewenscht geacht. Batavia, 23 Maart 1901. Hetwelk doende enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 402