391 op cle H. B. S. te in het 2de studiejaar in het 3',e studiejaar in het 4de studiejaar in het- 5de studiejaar Met eenige speling, geven deze cijfers ook de deelname van in landers aan het middelbaar-onderwijs in Indië aan in voorgaande jaren. Zij spreken niet aanmoedigend. Men moet echter in aan merking nemen, dat het bezoeken van de H. B. S. den inlandschen leerling weinig voordeel voor de toekomst belooft, ja, dat verstan dige ouders er zelfs niet licht toe zullen besluiten den lust tot het bezoeken van de H. B. S. bij hunne zoons aan te moedigen. Een jongeling van goeden huize, die de H. B. S. doorloopen heeft, komt als een geleerde in de Javaansche maatschappij terug en voelt zich daarin misplaatst, terwijl slechts bij uitzondering spoe dig een voor hem passende werkkring te vinden zal zijn. De inlandsche knaap, die studielust toont, zal thans veeleer, en te recht, den weg volgen, die leidt door de vier „scholen „voor zonen van inlandsche hoofden en van andere aanzienlijke "inlanders", of door de „school tot opleiding van inlandsche ge neeskundigen (dokters-djawa)," aan welke scholen alle het Ne- derlandsch als onderwijstaal geldt. De formatiecijfers dier scholen, naar de ondervinding gewijzigd en vastgesteld, zijn de volgende: drie hoofdenscholen samen 160 leerlingen (4 studiejaren), ge middeld 40 leerlingen per jaar; een hoofdenschool 60 leerlingen (5 studiejaren), gemiddeld 12 leerlingen per jaar; de dokters-djawaschool 100 leerlingen (7 a 8 studiejaren), gemid deld 13 a 14 leerlingen per jaar; totaal 65 a 66 per jaar. Daarbij verdienen nog vermelding de vijf „kweekscholen voor inlandsche onderwijzers", onder wier leerlingen van goeden huize er ook enkelen voorkomen, die in de termen konden vallen om zich voor de officiersstudie te bekwamen, en anderen, die de onder officiersloopbaan zouden hebben kunnen kiezen. Yan de 5 kweekscholen voor onderwijzers hebben: Batavia. 2 1 1 Semarang. 1 3 1 ISoerabaija. 1 Dl. I 1901. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 407