392 2 samen 50 leerlingen, 3 samen 150 leerlingen. Een kijkje in het verslag betreffende het lager onderwijs voor Europeanen, geeft aan, dat, in 1899, 381 inlandsche christenkin deren en 796 inlandsche niet-christen scholieren de Europeesche gouvernements- en particuliere lagere scholen in Indië volgden, een totaal dus van bijna 1200 inlandsche leerlingen. Uit de te mijner beschikking staande cijfers is de gevolgtrekking te maken, dat ruim 5 pCt. van het totaal aantal der leerlingen van de lagere scholen, deze jaarlijks verlaten na al de vakken te hebben door loopen, dit zou voor de inlandsche leerlingen van alle scholen slechts 60 per jaar gevenhetgeen zeker niet veel is als bron voor al het verder meer uitgebreid onderwijs. Neemt men nu al in aanmerking, dat het officier-worden en het dragen van den krijgsmansrok op den inlander van aanzienlijke geboorte zeker veel aantrekkingskracht zal uitoefenen, en dat thans reeds onder de hooggeplaatste inlanders velen geen vrede meer hebben met de bekrompen adat-opvoeding, die hunnen zonen tot nu toe gegeven wordt, maar dat zij, in weerwil daarvan, hen daaraan niet onttrekken omdat zij geen anderen uitweg weten overeenkomstig hun stand, dan nog is m.i. uit de hier gegeven cijfers slechts op te maken, dat men in geen geval spoedig een eenigszins groot aantal leerlingen voor de inlandsche K. M. A. mag verwachten. De drang tot het laten doorloopen van 't Euro- peesch lager onderwijs moet bij de aanzienlijke inlanders eerst grooter worden gemaakt, ouderliefde, eigenbelang, ijdelheid en naijver zelfs moeten daartoe hunne goede werking uitoefenen. Aan leerlingen, die van verre plaatsen naar de H. B. Sn. gaan (b.v. de Amboneezen) zal van 's lands wege eene tegemoetkoming in de studiekosten moeten verleend worden. Zoo kan geleidelijk en langzaam het aantal aspiranten grooter en eindelijk groot genoeg worden om den inlandschen officier ten volle de plaats te geven, die hem m.i. in het leger toegedacht mag worden. Op welk aantal leerlingen gemiddeld per jaar gerekend zal moeten worden als de maatregel in volle werking is gekomen, zal uit het hier volgende blijken. Omstreeks den tijdwaarin de Europeesche officieren tot kapi tein worden bevorderdschrijft paan hunne inlandsche collega's

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 408