397 dragen van zijne kennismaking met den militairen rechter. Mij zijn zelfs gevallen bekend, dat insubordinatie werd gepleegd om van een post weg te komen, X. Fourageeren. Het keuren, afw gen, nameten en in ontvangst nemen van alle levensmiddelen [vleesch uitgezonderd] geschiedt in vele garni zoenen reeds in de kampementen, omdat men zeer terecht heeft ingezien, dat het opvolgen van artikel 6 (1) van de „voorwaarden van aanbesteding voor de levering van levensmiddelen enz. 1899" aanleiding geeft tot nuttelooze tijdverspilling. De aannemer moet het aangevraagde toch in de kampementen bezorgen. Waarom nu niet reglementair bepaald, dat ook de keuring, enz, daar zal geschieden, waartegen hoegenaamd geen be zwaren bestaan, integendeel het geloop van officieren en minderen naar de verschillende pakhuizen zou dan tot hun groot genoegen en voordeel (denk aan de dos-a-dos) een einde nemen. Artikel 11 dier aanbestedingsvoorwaarden bepaalt verder, dat die pak huizen, enz. in de nabijheid van het kampement gelegen moeten zijn. Wat verstaat men door „nabijheid"? Er zijn garnizoenen waar die pakhuizen, enz. ongeveer een half uur gaans van het kampement zijn verwijderd. Dit kan m. i. nimmer de bedoeling zijn van artikel 11. X. Zaterdagsclie inspectiën. Zou er niet wat voor te zeggen zijn om slechts ééns per maand inspectie te houden, welke inspectie dan voor den com pagnies-commandant (dets. commdtzou moeten zijn? Op de overige Zaterdagen, terwijl de manschappen tijd hadden om hun kleeding te herstellen, de wapening een flinke beurt te geven, het kam pement of de kazerne schoon te maken, zoude het kader kunnen worden geoefend. Deze oefeningen moeten plaats hebben onder speciaal daartoe aan te wijzen officieren en ongeveer het volgende omvatten: „het maken van veldwachtrapporten met schetsen" „het maken van verkenningspatrouilles"; „het loopen op de kaart en het in hoofdzaak kunnen lezen van de kaart"; „het verkennen van terreinvoorwerpen en terreingedeelten"; „bet loopen van patrouilles"; „het overbrengen van mondelinge berichten". Niet alleen de gegradueerden, die pas van de kaderschool komen, doch ook de overigen zullen van deze oefeningen veel kunnen leeren. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 413