398 Ordonnansen. Bij oefeningen is meermalen het nut ingezien, dat me van goede ordonnansen zoude hebben. Het overbrengen van mondelinge berichten, is zeer zeker voor den inlandschen militair met gemakkelijk. Bij mijne compagnie (Inl.) had ik echter, na verloop van eenige maanden, twee flinke inlandsche fuseliers als ordonnansen, waarop ik, bij het over brengen van mondelinge berichten en orders, ten volle kon ^ert^ouw®n- Mijn plan was om bij elke sectie minstens één fuselier te hebben, die geschikt was tot het overbrengen van mondelinge berichten. Door mijne overplaatsing echter kon ik mijn plan niet ten uitvoer brengen. De ordonnansen waren, bij wijze van belooning, nu en dan vrij van inspectiën en thcoriën, een enkele maal van eene gesloten oefening. Deze kleine gunsten werkten zeer goed en moedigden anderen aan om ook hun best te doen. Tolken. Waarom worden als regel mindere militairen als tolken ge bruikt in een gerechtelijk onderzoek? Zeer dikwijls gebeurt het dan ook, dat de vertolking plaats heeft dooi één der officieren-commissarissen omdat de tolk daartoe de kun ïg e en mist, terwijl deze later toch het tolkengeld ontvangt. Kan een officier, die daartoe in de termen valt, ook niet als tolk worden benoemd. Het zou zeker bijdragen tot bestudeering der Indische talen. Met of zonder behoud. In de gouvernementsbesluiten betreffende he verleenen van buitenlandsch verlof aan officieren, wordt verme d of die verloven worden ver eend met of zonder behoud van aanspraak op be vordering. 9 Hadden die officieren dan allen reeds aanspraak op bevorderin0. Een onbekende vergunning. 1) In het „Algemeen verslag van het Middelbaar en Lager onderwijs voor Europeanen in Nederlandsch-Indië" komt elk jaar trouw de volgende zin snede voor bij de „Inrichting voor de Indische taal-, land-en volkenkun de (Afdeeling B. van het Gymnasium Willem III)' „Inschrijving van officieren. dat nu eerst de aandacht van onzen geachten medewerker op dit on derwerp gevallen is. De tijd om ter zake nog maatregelen te treffen is, nu g. moedelijk spoedig tot de geschiedenis zal behooren, helaas voor ij. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 414