27 Inmiddels had de strijd om Wepener onophoudelijk gewoed en der Kaapsche infanterie alleen 120 man aan dooden en ge wonden gekost, d. i. ongeveer 25 °/0 van hare sterkte. Den 20en kwam het tusschen de Boeren en de beide divisiën onder generaal Rundie tot eene schermutseling ten Zuidwesten van de Wetsdorp, waarin Rundle's linkervleugel werd terug geslagen. 's Anderen daags werd hem uit Bloemfontein de brigade Campbell ter versterking toegezonden. Blijkbaar waren de federalen hier Rundie te sterk geweest. Den 22en kwam Brabant in gevecht bij Boesmanskop, 16 K. M. van Wepener nabij den weg naar Rouxville. Ook hij leed échec en moest# aan Hart, die meer Zuidwaarts stond, hulp vragen. Toen deèe dan ook kwam opzetten, weken de Boeren meer naar Wepener' terug tot nabij de Jammerburgdrift. De strijd werd 's nachts voortgezet, zonder dat de generaal Hart er in slaagde dichter tot Wepener te naderen. Rundie viel den 22en de Boe ren aan. Dezen trachtten te vergeefs diens rechtervleugel om te trekken, doch ook de Engelschen behaalden geen succès van beteekenis en zoo bleef de strijd om Wepener onbeslist. Onbeslist, omdat de Boeren ondanks de hevige beschieting der Engeische legerplaats bij Wepener Dalgety niet tot capitulatie 'konden dwingen. Dalgety beschikte zooals we reeds mededeelden over Kaapsche troepen, die dezelfde geschiktheid voor den krijg toonden te bezitten als hunne tegenstanders. De federalen hebben blijk baar daarmede rekening gehouden. Een krachtige aanval op de bezetting werd, heel verstandig trouwens, niet gedaan. Terwijl deze handelingen om Wepener voorvielen, gaf Roberts uitvoering aan de plannen tot oprukken naar de Transvaalsche grens. De censuur, met 't oog op de beraamde bewegingen tijdelijk verscherpt, maakte 't ons niet mogelijk de voorberei ding tot dien opmarsch naar eisch toe te lichten. Zooveel is zeker, dat de bewegingen in de tweede helft van April tot doel hadden de commando's, die zich in het Zuidoosten en in het Zuiden van den "Vrijstaat ophielden, af te snijden van de hoofdmacht in het Noorden van deze republiek. Den 22en in den vroegen ochtend rukte de 4e cavaleriebri-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 41