411 - ooren. Toch houden wij meer van deze vrijmoedigheid dan het in stilte mopperen over de eene of andere grief. Straks zullen we 't een en ander opmerken over het nut van zelfvertrouwen; nu, dit kweekt men 't best bij vrijmoedige menschen. Laat het ons als meerdere niet hinderen, dat de man ons open aanziet. Dit toont karakter. Dat wij zorgen, ook hem in de oogen te kunnen zien Ongetwijfeld bestaan er menschen, die zóó stuursch zijn aange legd, dat ontevredenheid een hoofdkenmerk van hun karakter is; maar dit zijn uitzonderingen. De kazerne is als plaats waar door gaans opgewektheid heerscht, voor dezulken de beste remedie. Overigens moeten we, om alle reden tot ontevredenheid weg te nemen, den man voorkomen in het doen van reclames. In stede dus zich gebelgd te toonen over het doen van reclames zou het o.i. noodig zijn, dat men den man vroeg of hij het goed had, dus of hij alles heeft, waarop hij rechtheeft. Wij deden dit als com pagnies-commandant steeds des Zaterdags na de inspectie, door zoo hier en daar te hooren of eten, nachtleger, licht, enz. goed waren. Zoo wisten wij steeds hoe het met den geest van tevreden heid in de compagnie stond. Dit vragen ging meer pratender wijs,, en omdat we het iedere week deden, waren de lui niet verlegen om hunne klachten te zeggen, waarin steeds zoo mogelijk verbete ring werd gebracht. Wij weten niet of dit hierdoor kwam, maar wel kunnen we verklaren, dat wij nimmer met klachten of re clames op andere dagen werden lastig gevallen, hoewel dit na tuurlijk volstrekt niet verboden was. Wij hopen door alles wat wij hier over het reclameeren zeiden geen aanleiding te geven tot ironisch lachen met het woord „verwennen" op de lippen. Hoewel wij voor ons persoon daar best tegen kunnen, zou het blijk geven van geen inzicht te heb ben in onzen plicht als meerdere en als opvoeder, 't Spreekt van. zelf, dat we bij ieder onzer tact genoeg veronderstellen, om prac- tisch uit te voeren, wat we hier in een paar regels neerschreven,., zonder dat van verwennen sprake behoeft te zijn. Wie die tact niet bezit, lache niet, maar zorge zich die eigen te maken; want ontevredenheid misvormt het gemoed op bedenkelijke wijze. 5'. Eentonigheid. Waar eentonigheid heerscht, is het op den duur voor geen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 427