413 spoedig verloren en het doel om de eentonigheid te verdrijven wordt voorbijgestreefd. Hoewel men, indien deze goed worden gehouden, de voordrachten over hoogere gevoelens niet behoeft uit te sluiten, is het toch beter om op soldatenmanier eene vertelling ten beste te geven, waaruit de man zelf eenige geest drift voor die gevoelens kan putten. Het zal niet gezegd behoe ven te worden, dat deze voordrachten geheel vrij moeten zijn, en dat niemand tot bijwoning mag gedwongen worden. Het lezen van goede boeken zouden we meer in de hand kun nen werken. In bijna elke garnizoensplaats bestaat een officiers-leesgezel schap. "Wij twijfelen er niet aan of, wanneer zich daar iemand voorspant, zullen de uitgelezen boeken gaarne worden afgestaan om ze ter beschikking van den soldaat te stellen. Zeker, elke cantine heeft doorgaans eene bibliotheek, maar behalve dat ver meerdering van gelegenheid niet schaadt, is alweer aan de cantine- bibliotheken te veel het begrip „dienst" verbonden, en zijn ze bo vendien niet gratis. Indertijd gaven wij de uitgelezen werken van eenige leesgezelschappen eenvoudig aan den dagverblijfhouder zonder bepaalde controle, en hoewel we er niet voor durven in staan, dat niet 't een of ander boek zoek raakte of beschadigd werd, beantwoordde de maatregel aan zijn doel, daar de boeken van hand tot hand gingen en gretig gelezen werden. Wij kunnen de liefhebberijvereenigingen steunen. Dit steu-i nen moet moreel, niet zoozeer materieel zijn. Wij moeten too- nen er belang in te stellen en desgevraagd voorlichting geven. Rechtstreeksche inmenging komt ons verkeerd voor. De ver- eeniging moet zonder dat, dus ook zonder controle onzerzijds, kunnen bestaan. Kan zij dit niet, dan is dit een bewijs te meer,, dat we de taak van zedelijke vorming nog niet hebben volbracht. Welk doel de vereeniging beoogt, doet minder ter zake, als er maar gepaste afleiding door bezorgd wordt. Het is hier de plaats een enkel woord te wijden aan de „Mili taire Tehuizen", en wel een woord van aanbeveling en waar deering. Met welk doel de oprichting geschiedt, 't zij om gods dienstzin bij den man aan te kweeken, 't zij om eenvoudig ge paste afleiding te geven, steeds zullen het inrichtingen zijn, die voor den man een groote opvoedkundige waarde hebben. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 429