28 gade uit Springfield naar het Oosten teneinde de heuvels Ooste lijk van den weg Bloemfontein de Wetsdorp om te trekken. De 18e infanteriebrigade trok eveneens uit Springfield op naar Rietfontein om zich daar te vereenigen met de gardebri gade, die uit Ferreira was opgerukt. Deze bewegingen hadden ten doel het heuvelterrein ten Zuidoosten van Bloemfontein van Boeren te zuiveren. Het komt ons voor alsof generaal Rundie van dat plan was onderricht. Hij ook viel denzelfden dag, zooals we reeds schreven, de Boeren aan, doch meer Noor delijk dan twee dagen te voren. De cavaleriebrigade leed hevige verliezen door 't geschut, dat de federalen op den Leeuwkop hadden opgesteld; zij moest naar 't Noorden wijken om eerst door de infanterie den aanval te laten doen. De generaal Pole Carew en de brigade Stephenson rukten ten aanval op, nadat de 84e veldbatterij de stelling der Boe ren had beschoten. Twee batterijen en twee maximkanonnen in gedeeld bij de gardebrigade waren opzettelijk niet in batterij gebracht maar achtergehouden om de federalen omtrent de ware sterkte der artillerie in twijfel te laten. De strijd duurde tot in den avond voort. Toen ontruimden de Boeren Paarde- kraal nabij den Leeuwkop. Den 23en rukte generaal Ian Hamilton uit Bloemfontein tot het doen eener verkenning naar de waterwerken bij Sannah's- post. Daartoe begaf zich het derde korps bereden infanterie, vergezeld van een veldbatterij, van Springfield naar den Boes-, manskop. Deze door de Boeren verlaten positie werd bezet en twee officierspatrouilles uitgezonden respectievelijk naar San- nah's post en de Watervaldrift. Sannah's post werd bezet en op 1500 M. tegenover de Watervalsdrift stelling genomen door 140 lansiers uit N. Z. Wales. In den loop van den dag kwam generaal Smith Dorrien met eene brigade infanterie, waarna Sannah's post opnieuw werd bezet. De tegenstand door Hamilton ondervonden was niet noemenswaardig. In de omstreken van Sannah's post bevonden zich geen belangrijke afdeelingen der federalen. Twee dagen later bereikten 2 compagnieën genietroepen het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 42