416 hij als soldaat kan komen, die man is reeds alleen daarom voor het Leger van onschatbare waarde. Zelfvertrouwen bezitten wil zeggenaltijd bezield zijn met hoop op een goeden uitslagsteeds in het kleine zoowel als in het groote aanhoudenhet gevaar onder de oogen durven zienaltijd moedig, nimmer vreesachtig zijnin alle omstandigheden en ten allen tijde overtuigd zijn van te zullen overwinnen, enz. Om dit zelfvertrouwen te wekken, moet de man zich zijne krachten bewust worden, en al dadelijk komen we hier aan een punt van waar twee wegen uitgaan, omdat 's mans krachten ook kunnen worden onderscheiden in twee soorten: de lichamelijke en de moreelekrachten. Deeei- sten zijn van minder gewicht dan de laatsten, maar, daar bij minder ontwikkelde menschen ook de lichamelijke krachten eeni- gen invloed uitoefenen, mogen we ze niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. Deze krachten toch kunnen den soldaat dienen om zijne moreele krachten zooveel te meer tot bewustheid te brengen. Voor een lichamelijk sterke zal het om iets te noemen gemakkelij ker zijn het geweer te hanteeren dan voor een lichamelijk zwakke. Bij den eerste wordt daardoor het gevoel -dus een moreele kracht van meerderheid gewekt en nu kan de lichamelijk zwakke wel doorgaans in energie op den sterkere vooruit zijn, (iets wat algemeen wordt aangenomen), dit neemt niet weg, dat voor den sterkere de oorzaak van bewustwording geweest is zijn lichaamskracht, en dat deze kracht dus dien sterkere ten goede komt, zoodra van vertrouwen in zich zelf sprake is. Wij behoeven hier zeker niet te wijzen op den zooveel min deren invloed, die lichaamskracht in de tegenwoordige oorlogen bezit, vergeleken bij die welke vroeger gevoerd werden. Nu een gevecht van verre, waarbij intellectueel en moreel overwicht bij na alles beslist; toen een gevecht van nabij, waarbij woeste en domme kracht bij de worsteling van man tegen man, uitspraak deed over zege of ondergang. Door die veranderde oorlogvoering komt het, dat we de individueele lichaamskracht eigenlijk niet nader behoeven te beschouwen, en bij het vestigen van zelfver trouwen in zooverre in aanmerking moeten nemen, dat deze kracht, zooals we zeiden, aanleiding kan zijn dat de moreele er meer door tot bewustheid komt. Om zoodanig op het gevoel te werken, dat de moreele krach"

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 432