418 Op het gevoel werken om zelfvertrouwen te wekken, sluit als van zelf in zich, dat men niet driftig mag zijn, en zeer zelden zijn ontevredenheid mag betoonen. Reeds bij de opvoeding van het denkvermogen hebben we gezien hoe nadeelig dit op het onderwijs werkt, maar hier, waar er van het gevoel gesproken wordt, is alle vitten- en veel ontevredenheidsbetooning gevaar lijk. 's Menschen gevoelvermogen is als een geladen batterij. Door deze goed te gebruiken kan er licht en beweegkracht uit worden afgeleid, maar ook kan er door verkeerd contact een bliksemstraal uit te voorschijn treden, die al het omliggende ver schroeit en verbrandt. En juist, omdat door eene verstandige leiding van het gevoelvermogen zooveel goeds, daarentegen door een onhandige en ruwe bejegening zooveel kwaads kan gesticht worden, is het noodig, dat we de kracht der opvoeding in deze in een helder licht plaatsen. De uitdrukking „op iemands gevoel werken" geeft reeds intuitief aan, dat dit met voorzichtigheid en zachtheid moet ge schieden. Maar er komt nog meer kijken wil men kans van slagen hebben. Men moet hart voor den man hebben, opdat deze hart voor ons hebbe. Vooral dit laatste. Gevoel luistert slechts naar gevoel, en is alleen voor de stem daarvan vatbaar. Maar ook menschenkennis is noodig en verderwij moeten 's mans individualiteit kennen. Het is voor 't eerst dat we dit woord bezigen, daarom een kleine uitweiding: „individualiteit is het „onbewuste product der het individu in zijn geestelijke en licha- „melijke constitutie bepaald afteekenende natuur-krachten." (Her balt). Of meer populair„Ieder mensch heeft iets, dat hij alleen „bezit; dat hij met geen anderen natuurgenoot deelt. Niet één „mensch is de copij van eenigen anderen mensch. Ieder heeft „zijn bijzonderen aanleg, zijne bijzondere gave, zijne bijzondere „wijze van zijn, zijn eene talent. Ieder mensch bezit iets, dat „het eigendom niet kan zijn van meer dan een; hij is niet „voor deeling vatbaar hij is individu. Wij allen kunnen loo- „pen, ons bewegen, ons voedenmaar gelijk de natuur het mees terwerk verricht om uit een zestal elementenoogen, ooren, „mond en neus millioenen bij millioenen menschenaangezichten „op te bouwen, waarvan er toch nooit twee volkomen aan elkan- „der gelijk zijn, zoo heeft zij ook aan iederen sterveling iets ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 434