<5 420 anderde zachtheid te bejegenen, zal men te veel door de vingers moeten zien, waarvan het gevolg is, dat de dienst hieronder lijdt-,, en tevens zal een geest van ziekelijke weekheid binnensluipen, die ondermijnend gaat werken op het mannelijke en fiere, dat in het Leger niet hoog genoeg kan worden gehouden. Indien het werkelijk waar is (velen, waaronder Herbart, een zeer ge zaghebbend phylosoof en paedagoog, beweren dat 's menschen in dividualiteit zich daarentegen door opvoeding niet kan wijzi gen) dat door zachtheid voor elk mensch verbetering mogelijk is, dan zij dit zoo, maar wij officieren kunnen niet anders, dan op een dergelijk gezonkene een rechtvaardige en menschkundige tucht toepassen. Wij zeiden bij het schetsen van het type onzer soldaten, dat men door op het gevoel te werken een lam van hem kan maken. Wij houden dit hier staande. Maar laten we bedenken, dat dit ons doel van de opvoeding ook niet mag zijn. Wij hebben geen lammeren, maar mannen noodig. Mannen, in denkkracht vol doende ontwikkeld om hun taak te begrijpen, en met een zoo danig gevoelvermogen begaafd, dat zij door zelfvertrouwen hun waarde als mensch en als soldaat besefien, en hiernaar hande len. Bij het werken op iemands gevoel moeten we hem daarom nimmer in eigen oog klein maken, maar integendeel verheften, want dit-alleen kan tot vertrouwen in zich zelf leiden. Laten we ook niet trachten de individualiteit te onderdrukken of te breken. Behalve dat dit volgens velen onmogelijk is, moet juist de individualiteit datgene zijn, waarop we onze opvoedkunde bouwen. Die aangeboren aanleg, aard, of hoe men het noemen wil, moeten we aanwenden om ons doelzelfvertrouwen te wek ken, zooveel te beter te bereiken. Zelfs al kan men den recal citrant van zooeven niet door zachtheid tot onderwerping bren gen, men kan zijn aard van verzet benutten, door den sterken wil, waarmede récalcitrantie steeds gepaard gaat, te gebruiken, tot verheffing van zijn zelfvertrouwen, en alzoo tot vergrooting van zijn waarde als soldaat. Verbetering van de zucht tot weder streving is dan nog wel niet verkregen, maar men heeft, door zijn individualiteit te buigen naar het doel, dat wij bij 's mans vorming beoogen, een niet te versmaden andere kracht in hem tot meerdere ontwikkeling gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 436