423 Is eenmaal liefde voor hooger gevoel ingeboezemd, alsdan volgt geestdrift van zelf. Dan zullen geen woorden zoozeer, maar meer het voorbeeld van den aanvoerder aansporen tot groote daden. Dan is er een fond gelegd tot zedelijkheid, oppassendheid en matig heid. Liefde voor hooger gevoel helpt meer tegen dronkenschap dan de strengste straffen, omdat zij preservatief werkt. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat het gehalte van onze fuseliers nog niet zoo hoog staat, dat we hen met kans op succes boven bedoeld onderwijs kunnen laten volgen. Behalve, dat we zou den kunnen zeggen, dat het aan ons is dat gehalte zoo hoog te brengen, deelen wij deze zienswijze ook geenszins. Wij vermee- nen den Indischen militair van den tegenwoordigen tijd te ken nen, en ons idee is, dat het gros zeer vatbaar is voor hooger gevoel. Het is hierbij als overal, te veel wordt naar het slechte van een deel gezien, en daaruit een oordeel voor het geheel gedistilleerd. Natuurlijk dat dit oordeel ongunstig wordt. Door het op den loop gaan van één notaris raakt het geheele notarisambt in dis- crediet. Het maar op goed geluk schrijven in couranten, enz. over de „verdorvenheid" van ons Leger, draagt er het zijne toe bij om dat ongunstige oordeel te blijven handhaven. Zeer goed weten we, dat niet allen zedelijk hoog staan. Wij hebben te doen met op het oog ruwe klanten, door hun jeugd nog vol vuur en daar bij door opvoeding niet of slecht geleid. Maar de kern is veel al goed, en het staat maar aan ons om deze te ontbolsteren. Echter, nog iets. Laten we met de schil, niet die kern 's mans individualiteit beschadigen. Nog eens moeten we daarop terug komen. Gelijk bij elk individu, kan men ook bij elk volk een trek, een aard ontdekken, die we de individualiteit, het naturel van dat volk kunnen noemen. Nu, het naturel van ons volk bestaat in liefde voor de vrijheid en warsheid van gelooven op gezag. En dit vinden we, hoe kan het anders, in ons Leger terug. Dat naturel te breken is noch mogelijk noch wenschelijk. We zagen het reeds, de opvoeding wordt mogelijk geacht, doch niet dan nadat men de individualiteit als basis er voor aanneemt. Daarop moet worden voortgebouwd. Wij hebben deze te leiden in onze richting. Met drillen is die vrijheids- en onafhankelijk heidszin niet te vormen, en liefde voor hooger gevoel is op ge zag niet te verkrijgen, 's Mans gevoelvermogen, met die vrijheids-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 439