29 pompstation bij Sannah's post om de vernielde waterwerken te herstellen. De werkzaamheid der Engelschen tusschen Bloemfontein en Thabanchu had de Boeren bij Wepener gedrongen hun voor nemen om Dalgety tot overgave te dwingen te laten varen. De Wet besloot onverwijld de streek te ontruimen. Wat Rundie en Brabant niet hadden kunnen bewerken, was thans noodig geworden door de ernstige bedreiging van de terugtochtslijn naar de hoofdmacht. Dalgety zag zich den 25en bevrijd. Het totaal zijner verliezen van af den dag der insluiting tot dien waarop de federalen aftrokken, bedroeg 33 dooden en 132 ge wonden. French, wiens cavalerie de bewegingen van Pole Carew had gesteund, vereenigde zich den 25en 's morgens met Rundie ten Noordoosten van de Wetsdorp, de Wet week naar het Oosten uit, deed door een deel zijner macht de heuvels bij Thabanchu bezet houden en bracht daardoor de Noordwaartsche beweging van Rundie, die den 26en 's avonds tot op 13 K.M. afstand van Thabanchu was opgerukt, tot staan. Hamilton had zich den 25en meer naar het Oosten verplaatst en dien dag Israelspost tusschen Sannah's post en Thabanchu bezet, waardoor de terugtocht der Boeren Westelijk van Thaban chu uitgesloten mocht heeten. Hadden de troepen van French en Pole Carew, instede van zich met Rundie bij de Wetsdorp te vereenigen, alles in 't werk gesteld om den aftrekkenden Boeren ook ten Oosten van Thabanchu den weg te betwisten, dan zouden de resultaten van de groote krachtsinspanning vrij wat gunstiger geweest zijn dan thans het geval was. Botha kon het gros in de richting van Ladybrand laten ontwijken, terwijl de Wet, Grobler en Lemmer, de beide laatsten waren uit het Noorden gekomen, onder zijne leiding de stellingen bij Thabanchu bleven vasthouden en zelfs den 29™ tusschen Tha banchu en Bloemfontein aanvallend tegen de overmacht op traden. Hadden de Britsche generaals in dit gebied de achterhoede van de meest actieve legerafdeeling der federalen tegenover zich, ook elders in den Vrijstaat bevonden zich meer of minder

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 43