428 Het karton is gedrenkt in een vocht, dat de schijven vrijwaart voor weersinvloeden. Deze schijven hekben het voordeel licht, stevig, duurzaam en handig in het gebruik te zijn. Tot de doelen hierboven sub. a genoemd, behooren de klamp schijf en de ballon. 1. Be klampschijf. Fig. 2. De eenmansschijf wordt aan een lat bevestigd aan welke zich klampen bevinden, die zoodanig zijn aangebracht, dat het doel op de verschillende klampen rustende, den staanden, knielenden, liggenden en met het hoofd boven een borstwering uitstekenden man voorstelt. Iedere klampschijf wordt door één man bediend, die haar boven <ten waarnemingspost uitsteekt met een der klampen rustende op een vast gedeelte van den post. Daar het graven van tijdelijke waarnemingsposten tetijdroo- vend is, worden de klampschijven gebruikt in permanente pos ten, welke op het schietterrein zijn aangelegd. De klampschijven kunnen dienen bij eenige scherpschutters- oefeningen en bij het individueel gevechtsschieten. Daar de man, die de klampschijf vasthoudt, voelen kan of het •doel al dan niet getroffen wordt, doet hij het doel bij eiken treffer verdwijnen; het aanwijzen kan verder achterwege blijven. Het dichtplakken wordt na afloop der oefening verricht door het vaste personeel; de man in den post stipt de treffers met krijt aan. Er is natuurlijk niets op tegen om de klampschijf te doen verdwijnen na bepaalden tijd (snelvuuroefeningen) of op een ge geven teeken, waarbij dan de post voorzien moet zijn van een spiegel. Ter vervanging van de bestaande eenmansschijf in beweging, kan het bedieningspersoneel met de schijf in den post op en neer loopen. 2. Be ballon. Fig. 3. Om een man voor te stellen, wiens hoofd zichtbaar is, kan men van ballons gebruik maken. Yan de in beproeving genomen ballons hebben de Duitsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 444