429 het best voldaan. Deze zijn van gummistof vervaardigd—vleesch- kleurig met zwarten bol en zijn aan de onderzijde voorzien van een elastieken slangetje met ventile en sluitdop. Daar de lucht ontsnapt, wanneer de ballon getroffen wordt,, verdwijnt dus het doel van zelf. Zijn de gaten dichtgeplakt, dan is de ballon opnieuw bruikbaar. Doet men de ondervinding op, dat de Duitsche ballons in de tropen niet te gebruiken zijn, dan zou het de moeite loonen bal lons te doen vervaardigen van een stof, welke zich daartoe meer eigent. De voordeelen toch, verbonden aan het gebruik van bal lons zijn o.a. le. dat dergelijke doelen lastiger te onderkennen zijn en daar door hoogere eischen gesteld worden aan de schietvaardigheid van den troep; 2e. dat dergelijke doelen geschikt zijn, om den lust in het schieten bij den man op te wekken, aangezien elke treffer dadelijk is waar te nemen; 3e. dat de troep ziet welke verliezen de vijandelijke linie lijdt en zijn vuur leert concentreeren op de overblijvende doelen; 4e. dat de vuurleider, in verband met de verliezen welke zijn toegebracht, het moment leert beoordeelen, waarop tot den aan val kan worden overgegaan, enz. Tot de doelen sub b genoemd behooren: 1. de klepschijven 2. de schijven op draailatten 3. de schijven op draaibalken; 4. artillerie in stelling op ramen; 5. de schijven op sleden. De schijven sub 1. 2. 3. en 4. zijn elk voorzien van twee tou wen, die tot in den post reiken; het eene touw dient om de schijf te doen opkomen, het andere om haar te doen verdwijnen. Aan elk touw, dat op deze wijze in den post terecht komt, is een étiquette bevestigd, waarop vermeld staat „op" of „neer"' benevens de soort van het doel. De schijven sub 5. worden be diend als hieronder nader zal blijken. 1. De klepschijven. Fig 4 en 5. Een of meer eenmansschijven of onderdeelen van deze worden op een geraamte bevestigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 445