430 Het grondwerk, dat voor de opstelling dezer doelen verricht moet worden is van zoo weinig beteekenis, dat dit zonder be zwaar aan elke oefening kan voorafgaan. De klepschijven kun nen aangewend worden 0111 kleine vijandelijke afdeelingen voor te stellen, b.v. een groep niet tweeën uit de flank, patrouilles, ■dubbelposten, verkennend officier, enz. 2. Schijvev op draailatten. Fig 6. Om een liggende tirailleurlinie voor te stellen, worden meer dere borst- en kopschijven met onregelmatige tusschenruimten -op latten bevestigd. Deze latten kunnen tot een lengte van 100 M. worden gekoppeld en door één man zoowel direct, van uit den post, als indirect, middels de twee touwen, worden bediend. Zoo kan men naar beide zijden van den post dergelijke -doelen opslaan, zoodat de post te midden van een 200 M. breede tirailleurlinie komt te liggen. Het versterken of verzwakken der tirailleurlinie bootst men na door eenige rijen latten achter elkaar op te stellen, welke te samen van zooveel schijven worden voorzien als voor één rij bestemd was. De tirailleurlinie wordt versterkt door eerst de le, dan de 2e, ■c.q. de 3e. rij latten te doen opkomenom de verzwakking der. linie voor te stellen, laat men, na de geheele linie te hebben beschoten, achtereenvolgens de rijen latten verdwijnen. Men zorge er voor, dat de schijven op de verschillende latten elkaar zoo min mogelijk dekken. Ten einde de treffers van de sprongsgewijze oprukkende af- deeling op de verschillende afstanden en doelen verkregen, uit elkaar te houden, bezet men iedere rij latten geheel met schijven. Tijdens den sprong doet men het beschoten doel (le. rij latten) verdwijnen, terwijl een nieuwe rij schijven opkomt (2e. rij lat ten) enz. Hetzelfde is te verkrijgen met één rij latten, wanneer men de latten aan 2 of 3 zijden van schijven voorziet. De latten komen in dit geval te rusten op stellingen, welke op den bodem van een geul zijn opgeslagen. Fig. 7. Het doen van een sprong van de tirailleurlinie is voor te stellen, door aan de 2e. rij latten rompschijven te bevestigen, welke gelijktijdig met het neerdraaien der kopschijven, voor korten tijd zichtbaar komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 446