431 - Om de werkelijkheid getrouw te blijven, zou men 40 M. vóór de tirailleurlinie een rij latten met rompen kunnen bezet ten en 40 M. verder weer een rij latten met kop- en borst" schijven. Gelijktijdig met het neerdraaien van de tirailleurlinie doet men de rompschijven zichtbaar worden, gedurende den tijd benoodigd voor het doen van een sprong van 80 M., om ge lijktijdig met het neerdraaien van dit doel, de voorste linie te doen opkomen. Het materieel stelt ons in staat dergelijke com binaties toe te passen. 3. Schijven op draaibalken. Tot het voorstellen van doelen van groote afmeting worden draaibalken toegepast. Fig. 8. Het doel wordt aanvankelijk even wijdig aan de schootsrichting opgesteld. Deze draaibalken worden voornamelijk gebezigd bij het onder vuur nemen van doelen op grooten afstandalhoewel het doel dan reeds op het terrein opgericht staat, wordt het voor den troep eerst zichtbaar, wanneer het in front is gedraaid. Meer dere balken kan men met hetzelfde stel touwen in front draaien, door de balken onderling te verbinden. 4. Artillerie in stelling op ramen. Fig. 9. Aangezien artillerie in stelling in den regel slechts voor de helft zichtbaar is, moet men van halve batterijschijven gebruik maken of wel, men stelt geheele batterijschijven zoodanig achter hoogten op, dat de bovenste helft zichtbaar is. In het laatste geval kan het doel niet plotseling te voorschijn worden gebracht. Tot het voorstellen van een stuk in batterij zijn noodig: 2 halve raden schijven, 1 kanonschijf, 4 halve profielschijven, welke de kanonniers voorstellen frontmakende naar het stuk, en 1 rompschijf. Het raam is zoodanig geconstrueerd, dat het doel overeenkom stig de werkelijkheid, in de diepte wordt opgesteld, waarbij de bedieningsmanschappen elkaar zoo min mogelijk dekken. Tot het voorstellen van caissons en munitiewagens, bevestigt men op de voorste draaibare lat 2 rompschijven, op de tweede lat de caisson met 2 halve raden en op de derde lat 3 rompschijven. Maakt men, tot het voorstellen van Artillerie, gebruik van draaibalken, zoo geeft men de opstelling in de diepte prijs. 5. Schijven op sleden. Fig. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 447