432 Tot het voorstellen van in beweging zijnde doelen plaatst men een raam, waarop de linnenschijf is aangebracht, op eén slee, welke door trekkracht in beweging wordt gebracht. De kleine sleepschijf kan dienen tot het voorstellen van een opgeloste groep (8 man), van een gesloten afdeeling van 17 man, van een afdeeling van 7 ruiters in front. De groote sleepschijf kan die nen tot het voorstellen van een opgeloste groep van 11 man, van een gesloten afdeeling van 23 man en van 11 ruiters. Door aan het raam verlengstukken aan te brengen, kan men doelen van grooter frontbreedte voorstellen. Tot het voorstellen van oprijdende artillerie uit de flank, plaatst men de schijven op twee achter elkaar gebonden sleden. Fig. 24. Dergelijke zware doelen kunnen alleen over gelijken bodem worden voortgetrokken. Tot het voortbewegen der sleepschijven dient men gebruik te maken van gevlochten ijzerdraad, dat door eenige manschap pen (liever nog door stoomkracht) op een windas wordt gewon den. De windas wordt geplaatst in een post of zoover buiten de schootsrichting, dat ongelukken niet kunnen voorkomen. Waarnemingsposten. Fig. 11. Het getal dezer posten kan zeer beperkt worden, wanneer men meerdere doelen met behulp van touwen van uit één post bedient. De posten moeten zoo aangelegd worden, dat verwondingen door verdwaalde kogels en ricocbetten niet kunnen voorkomen. De wanden worden zoo steil mogelijk afgegraven. Het bekleeden der wanden van de permanente posten met planken of horden is aan te bevelen. De dekkingen moeten zich zoo weinig mogelijk boven den aardbodem verheffen en mogen door de kleur der opgeworpen aarde niet tegen de omgeving afsteken. Alleen daar waar een goed verborgen dekking onmo gelijk is aan te leggen (rotsachtige—moerassige bodem) komt de post geheel of gedeeltelijk boven den grond. De diepte der in gezonken posten voor staande bedieningsmanschappen, (2.50 M.) kan door het aanbrengen van een dak, dat de manschappen tot zitten dwingt, teruggebracht worden tot 1.50 M. Ook voor de staande bedieningsmanschappen moet, wanneer de posten in de schootsrichting gelegen zijn, een dak worden aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 448