433 gelegd, opdat de afgeschoten aarde niet naar binnen kan vallen en de manschappen zich rustiger voelen. Uitrusting der waai nemingsposten. Tot de uitrusting behoort: 1. Een dubbele spiegel, fig. 12, welke c.q. door een zoo klein mogelijk gat van het dak wordt gestoken en welke zoo bevestigd dient te worden, dat- men niet gedwongen is, den spiegel daarbij nog vast te houden. 2. Een reserve dubbele spiegel. 3. Krijt tot het aanstippen der treffers en gereedschap tot het zoo noodig herstellen van het materieel (hamer, spijkers, touw, enz.). 4. Seinschijf en seinvlaggen. De post wordt bezet door 1 gegradueerde en door zooveel man als er doelen te bedienen zijn. De eerste is verantwoordelijk voor de veiligheidsmaatregelen, voor het doen opkomen en verdwijnen der doelen volgens een hem gegeven schriftelijke instructie en staat in verbinding met den leider der oefening middels seinen dan wel telefonisch. De manschappen hebben alleen te maken met de in den post rei kende touwen der verschillende doelen. Vaststaande doelen. Het is duidelijk, dat allerlei doelen ook gevormd kunnen wor den door bij eenplaatsing van aan latten bevestigde en in den grond gestoken figuurschijven (onderdeelen van deze), ruiterschij- ven, paardenschijven, heele en halve batterijschijven, enz. Bij het beoefenen van het aanvallend gevecht in geacciden teerd terrein kunnen dergelijke vaststaande doelen vaak zoo opge steld worden, dat deze voor den troep ook onverwachts zicht baar worden. Markeer en van het vuur. Het verdient aanbeveling de standplaats der doelen door vuur aan te geven. Hoewel hiermee de werkelijkheid niet getrouw wordt nagebootst, kunnen de hier en daar opkomende rookwolk jes van zeer veel nut zijn voor den vuurleider, terwijl van den troep zeker meerdere belangstelling in de oefeningen is te ver wachten. Dl. I 1901. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 449