30 sterke commando's. Zoo o. a. bij Grijskop, 20 K.M. ten Oosten van Trompsburg, bij Boesmanskop, 32 K.M. ten Oosten van Grijskop op den weg naar Smithfield, en te Smithfleld, alzoo in den rug der Britsche troepen en onaangenaam dicht bij hunne communicatielijn met de basis. Generaal de la Rey maakte front naar de divisie Tuckei, welke bij Karee Siding eene stelling bezet hield en voortdurend patrouilles uitzond in de richting van Brandfort, waardoor schermutselingen op dit deel van het operatieterrein gedurende de laatste dagen der maand schering en inslag waren. Zoo was de toestand in het Noord-Oostelijk deel van den Vrijstaat toen Roberts het sein tot den algemeenen opmarsch naar de Vaal gaf. Zien we thans ook hoe de zaken stonden in het Westen van den Vrijstaat en in de daaraan grenzende districten van de Kaapkolonie en van West Griqualand. In 't begin van April was het hoofdkwartier van den generaal Settle, die de opstandelingen tot rust moest brengen, gevestigd te van Wijksvlei. Hier kreeg hij den 3en bericht, dat majoor Parsons Kenhardt had bezet. Inmiddels had de generaal, nadat de door langdurige regens doorweekte wegen weder eenigszins bruikbaar waren geworden, Upington doen bezetten door de voorhoede eener samengestelde colonne de Suffolks en Lan- cashires met 2 kanonnen en de Australische veldbatterij welke de beweging volgde. Detachementen waren gelegerd, te Drachoender eene afdeeling cavalerie, te Witteputs de afdeeling uit Cheshire, en te Dakbosch eene afdeeling bereden koloniale vrijwilligers. Ondanks de bedreigingen met wraak over de be toonde ontrouw, bleef het verzet voortduren en werden de Engelschen zelfs geleidelijk naar het Oosten teruggedreven. De beveiliging der spoorbaan zal met dit teruggaan wel verband hebben gehouden. Methuen, die eindelijk eens op eene overwinning kon bogen, het gevangennemen van het vreemdelingenlegioen onder de Villebois Mareuil bij Boshof, had het raadzaam geoordeeld op 3 K.M. Oostwaarts van genoemd dorp eene heuvelstelling te stellen om te beletten, dat de communicatie tusschen Kimberly

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 44