- 434: - Daar bij het gevechtsschieten met af deelingen het geknetter van het geweervuur den knal van het vuur bij het doel zou overstemmen, past men dat slechts toe bij oefeningen in het individueel gevechtsschieten en bij het gevechtsschieten met afdeelingen alleen daar, waar zulks noodig is om de schutters opmerkzaam te maken op nevendoelen. De eenvoudigste wijze om het vuur te markeeren is het doen afschieten van losse patronen door het personeel in de posten. Hier te lande is voorgesteld om de loopen van oud-modelgewe-_ ren te verkorten en de trekkerinrichting zoodanig te wijzigen, dat de geladen geweren op stellingen gebonden en achter de doelen geplaatst, van uit den post middels touwen kunnen wor den afgeschoten. Hierbij te gebruiken losse patronen met zwart kruit gevuld. Om het vuur te markeeren bij artilleriedoelen kunnen rnoord- slagen, kanonslagen, enz. gebruikt worden. A Schietoefeningen. Het groote voordeel, dat men verkrijgt door gebruik te maken van bovenbeschreven materieel is, dat men de oefeningen in het ge vechtsschieten meer overeenkomstig de werkelijkheid kan houden. Tot nu toe moest de troep b.v. zoowel wanneer het verdedi gend gevecht als wanneer het aanvallend gevecht werd beoefend vooruitrukken, om de verschillende doelen op de gewenschte af standen onder vuur te nemen. Nu kan men bij het verdedigend gevecht op de eenmaal ingenomen plaats blijven staan, en wordt het daardoor mogelijk, desgewenscht, de schietoefening te com- bineer'en met eene oefening in het opwerpen of inrichten eener verdedigende stelling, van waaruit het vuur zal worden afgegeven. Het is natuurlijk niet doenlijk het aanvallend- of het verdedi gend gevecht te voeren, zoodanig, dat de oefening als een aan eengeschakelde tactische handeling verloopt, omdat daarvoor te veel materieel benoodigd zou zijn en ook omdat het aantal te verschieten patronen, dat per man is uitgetrokken, niet toereikend zou zijn. Daarom is het zaak een greep te doen uit de verschil lende gevechtsmomenten, zooals die kunnen voorkomen en de doelen, die men in die momenten tegenover zich kan denken, voor te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 450