435 Om de gedachte te bepalen, moge het volgende voorbeeld van een verdedigend gevecht dienen. p. moment. Op grooten afstand— b.v. 1400-1200 M.— denkt men zich een gesloten infanterie afdeeling in front, in voorwaartsche beweging. Dit doel stelt men voor door een schijf op een kleine of groote slede te plaatsen en doet het b.v. over 100 a 150 M. voorttrekken. Snelheid van beweging hierbij aan te geven. Om het 2e. moment voor te stellen, neemt men aan, dat het vuur den vijand heeft genoodzaakt de gesloten formatie prijs te geven. 2e. moment. Op grooten middelbaren afstand— b.v. 1050 M.— -eenige groepen met tweeën uit de flank. Om deze doelen voor te stellen, kan men gebruik maken van klepschijven, welke men b.v. gedurende 3/4 a 1 minuut laat beschieten (Deze tijd te bere kenen van af het zichtbaar worden van het doel). Om het 3e moment voor te stellen, neemt men aan, dat de groepen de tirailleurlinie hebben gevormd. Denkt men zich deze linie tijdens een sprong voorwaarts, dan heeft men als: 3e. moment. Op kleine middelbare afstandenb.v. 675 M.eeni- :ge groepen verspreid in staande houding. Beschikt men over een voldoend aantal sleden, dan stelt men die linie in beweging voor of anders bezet men draaibalken met knie- of rompschijven, die bv. 3/4 minuut zichtbaar blijven. 4e. moment. Op kleine afstanden een tirailleurlinie voorge steld door borst- en kopschijven op draailatten. De linie doet men versterken, zoodat deze ten slotte minstens even sterk bezet is als de vurende afdeeling. Bij elk dezer momenten kan men voorts nevendoelen opstel len, voorstellende b.v. gevechtspatrouilles. Men denke zich dus in het voorterrein eenige tijdelijke gedekte posten van waaruit de doelen, zoowel rechtstreeks als middels touwen, bediend worden. Door oordeelkundige indeeling trachte men het aantal posten tot het hoog noodige te beperken. Deze posten bezet zijnde, wordt het hinderlijke uitzenden van corveeën, om de voor de opvolgende momenten gewenschte doelen op te stellen, vermeden. De noodige werkzaamheden geschieden dus vóór de komst van <den troep op het terrein, dan wel, terwijl de troep de voorberei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 451