436 dende pionierwerkzaamheden verrichtde oefening kan zoo doen de geregeld verloopen. Op één morgen kunnen op deze wijze zelfs meerdere compagnieën achtereenvolgens van dezelfde doelen gebruik maken. In den regel zijn de afstanden op de schietterreinen bekend en vervalt daardoor de oefening in het afstanden schatten. Niet- aldus bij de boven besproken wijze van doelopstellingdoor de vuurleiders onbekend te laten met de plaatsen, waar de doelen zullen verschijnen, kan de oefening, ook wat betreft het schatten van afstanden vruchtdragend zijn. De troep zal de te beschieten doelen vaak moeilijk onderkennen^ de vuurleider met het gewapend oog beterhet spreekt dat de- noodzakelijkheid van het juist en duidelijk aangeven van doel en mikpunt door den vuurleider, hier meer op den voorgrond, treedt. In verband met het slechts korten tijd zichtbaar blijven van sommige doelen, is het zaak, dat de troep zoo vlug mogelijk het vuur opent. De lange commando's, die elk vuur voorafgaan, werken dit niet in de hand, zoodat de vuurleider, om vlug de noodige- commando's te doen, zich voortdurend rekenschap dient te geven van de gewijzigde afstanden en van de atmosferische invloeden,, met het oog op het te noemen vizier en het aan te geven mikpunt.. Instructie voor het vaste personeel. Samenstelling van het materieel. Klampschijven. Fig. 2. Op een lat van 4 bij 5 c.M. met handvat wordt een figuur schijf met schroeven bevestigd. De lengte der lat houdt verband met de diepte der post. De klampen worden, in verband met de plaatselijke gesteldheid van het terrein zoodanig aangebracht, dat de schijf van de standplaats der schutters gezien, op de ver schillende klampen rustende, zich vertoont als figuur c.q. als romp-, borst- of kopschijf. Klepschijven. De constructie van het houten geraamte voor de figuurschijf en dat van 2 a 3 rompschijven is aangegeven in fig. 4 en 5. Schijven op draailatten. Fig. 6. Zware met carbolineum bestreken latten van uitgedroogd houtT

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 452